Foto: se svolením Apple

Finální verze iOS 16 je k dispozici

Čekání je u konce, Apple totiž konečně uvolnil finální iOS 16 pro veřejnost. Nejnovější verzi mobilního operačního systému společnosti si stáhnete tak, že v iPhonu otevřete aplikaci Nastavení, klepnete na Obecné, poté na Software a následně na Aktualizace. Software je k dispozici pro iPhone 8 a novější modely.

Hlavním tématem iOS 16 je personalizace. Apple do velké míry přepracoval zamykací obrazovku, díky čemuž budou mít uživatelé větší kontrolu nad rozhraním. Nově je možné upravit písmo a barvu hodin i data na displeji tak, aby lépe odpovídaly tapetě, případně byly lépe viditelné. Kromě toho bude možné na domovskou obrazovku přidávat widgety a měnit informace, které se zobrazují u horního okraje obrazovky.

Nově bude také možné vytvořit více zamknutých obrazovek a propojit je s konkrétními režimy. Podle libosti je pak bude možné měnit jednoduchým posunutím prstem. Tyto změny doplňují přepracovaná oznámení, která podporují funkci Live Activities, jež usnadňuje například sledování jízd Uberem.

Mezi další novinky patří možnost upravovat a rušit odesílání zpráv v iMessage. Texty můžete označit jako nepřečtené a přidat k nim připomenutí, že si je máte přečíst později. V iPhonu XS a novějších můžete pomocí aplikace Fotky zkopírovat objekt z obrázku a vložit ho kamkoli jinam bez pozadí. Apple také přidal podporu pro přístupové klíče, které přidávají další vrstvu zabezpečení vašich online přihlašovacích údajů. Passkeys budou fungovat i s produkty jiných výrobců než Applu a jsou dostupné prostřednictvím klíčenky iCloud.

Zdroj: engadget.com