Zdroj: twitter.com

Financování satelitní sítě Starlink je v ohrožení, SpaceX musí podat důkaz o schopnosti poskytovat internetové služby s latencí do 100 milisekund

Do roku 2027 má Elon Musk v plánu se svou společností SpaceX vybudovat hustou satelitní síť Starlink okolo planety Země, která má čítat až 12 tisíc družic. Ta by měla poskytnout internetové připojení na celém světě, a to i na špatně dostupných místech. Podle webu Ars Technica však nemusí jít vše tak hladce, jak se mohlo na první pohled zdát.

Celý projekt je totiž kromě jiného závislý také na financování od FCC (Federální komise Spojených států amerických pro komunikaci). Ta má však v současné době pochybnosti o tom, zda společnost SpaceX bude schopna uživatelům poskytovat internetové služby s latencí do 100 milisekund. Přestože SpaceX s nařčením nesouhlasí, je možné, že se mu nepodaří včas prokázat, že tomu tak není, kvůli čemuž přijde o obrovské množství peněz.

Přestože satelity Starlink se budou pohybovat na nízké oběžné dráze Země, a budou mít výhodou oproti geostacionárním satelitům, které se nachází v podstatně vyšších výškách, latence nezávisí pouze na umístění v oběžné dráze, ale je ovlivněna více faktory (např. způsobem zpracování signálu nebo směrováním signálu).

Společnost SpaceX se nechala slyšet, že pochybnosti FCC nejsou opodstatněné a že Starlink „snadno dosáhne 100 milisekundové hranice pro internetové služby s nízkou latencí, a to včetně doby zpracování i během nejhorších (a pravděpodobně nereálných) scénářů“. SpaceX dokonce hovoří o latenci 20 milisekund.

Přestože to může být pravda, bez dosud funkční sítě satelitů není možné přesný čas ověřit. Síť prozatím čítá „jen“ 480 satelitů. A přestože Musk plánuje v dohledné době zavést internetové služby pro Severní Ameriku a Kanadu, pravděpodobně se mu to nepodaří do jednoho měsíce (což je doba stanovená FCC), a nebude tak schopen včas poskytnout relevantní důkaz.

I pokud by se ale tento černý scénář naplnil, neznamenalo by to konec projektu Starlink. Společnost by však získala podstatně méně peněz, což by teoreticky mohlo vést ke zpoždění při jeho realizaci.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.