Foto: se svolením Polar Night Energy

Finové přišli se zajímavým řešením ukládání obnovitelné energie – představili baterii z písku

Finská společnost vytvořila velmi zajímavé a přitom neobvyklé řešení pro skladování energie z obnovitelných zdrojů – místo lithium-iontových nebo jiných baterií používá obyčejný písek. Společnosti Polar Night Energy a Vatajankoski představily speciální skladovací nádrž, která dokáže ukládat elektřinu jako teplo do písku. Zatímco využití písku pro skladování energie zkoumají i další organizace (například včetně americké Národní laboratoře pro obnovitelnou energii), Finové tvrdí, že jejich projekt je první plně funkční komerční baterií z písku.

Podobně jako tradiční systémy skladování energie z obnovitelných zdrojů ukládá technologie společnosti Polar nadbytečnou energii z větrných turbín a solárních panelů. V tomto případě ukládá energii jako teplo, které se pak využívá pro síť dálkového vytápění, kterou firma Vatajankoski zajištuje.

Písek je levný a je schopen velmi účinně uchovat teplo o teplotě přibližně 500 až 600 stupňů Celsia. Společnost Polar tvrdí, že její technologie dokáže udržet písek „teplejší než kamna v klasických saunách“ po celé měsíce, dokud není potřeba toto teplo využít během dlouhých finských zim.

BBC vysvětlila celý proces. Konkrétně jde o odporový ohřev, který je využit k ohřevu písku – horký vzduch cirkuluje uvnitř konstrukce. Když je potřeba využít uloženou energii, tento ohřátý vzduch je použit k ohřevu vody v topném systému, která je pak čerpána do domácností, kanceláří, a dokonce i do bazénů.

V současné době je písková baterie společnosti Polar využívána pro ohřev pouze v jednom městě a zatím není jasné, zda bude tato technologie rozšířena i do dalších měst. BBC totiž také uvedla, že účinnost tohoto systému výrazně klesá při návratu elektřiny do sítě. Nicméně do budoucna by mohlo dojít k vyřešení těchto potíží.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.