Fitbit byl vybrán pro dlouhodobou americkou studii o zdraví

Společnost Fitbit dnes sice nemá tak velký podíl na trhu nositelné elektroniky jako její konkurenti Apple a Xiaomi, ale připsala si úspěch v jiné oblasti. Některé její produkty totiž budou figurovat v unikátním výzkumu o zdraví s názvem All of Us, prováděným americkými organizacemi National Institutes of Health (NIH).

Cílem studie je shromáždit data související se zdravím Američanů na vzorku více než milionu obyvatel. Společnost chce zkoumat např. jejich životní styl, biologické informace, faktory prostředí na jejich zdravotní stav apod. Smyslem projektu je lépe pochopit, jak jednotlivé rozdíly přispívají ke zdravotnímu stavu a využít tuto znalost k zavádění nových preventivních opatření a efektivnější léčby.

Na projektu se podílí i organizace The Scripps Translational Science Institute (STSI), která si pro něj produkty Fitbitu vybrala. Z průzkumu, který provedla, zjistila, že v oblasti biomedicínského výzkumu je nositelná elektronika společnosti značně rozšířená. Konkrétně 89 % všech prací v tomto odvětví vycházelo z dat zaznamenaných produkty Fitbitu, jeho nositelnou elektroniku používalo 83 % klinických testů a na Fitbit se spoléhalo 95 % výzkumů prováděných organizacemi NIH. Celkem produkty od třetího největšího výrobce nositelné elektroniky použilo 470 publikovaných studií.

Jak uvedl v prohlášení zakladatel a ředitel STSI Eric Topol, popularitě u Američanů se produkty Fitbitu těší kromě jiného kvůli snadnému ovládání, široké podpoře smartphonů nebo několikadenní výdrži baterie. Dalším důvodem je spolehlivé sledování a měření fyzické aktivity, spánkového cyklu i monitorování srdeční činnosti.

Pilotní program NIH počítá s distribucí až 10 000 kusů fitness trackerů Fitbit Charge 2 a Fitbit Alta HR. Účastníci je budou používat zatím rok a poté se podle Topola začnou hledat způsoby, jak by bylo možné zařízení použít v širším měřítku.

Studii vítá i lékař STSI Steven Steinhubl, podle nějž lékaři a vědci získají přístup k uceleným údajům ohledně celkové fyzické aktivity, spánku, srdeční činnosti apod., což jim pomůže „lépe porozumět vztahu mezi životním stylem a zdravotním stavem a tomu, co to znamená pro jednotlivé pacienty“.

 

Zdroj: businesswire.com, endgadget.com