Foto: Unsplash

Francie připravuje plán umožňující pronájem elektromobilů za 100 euro měsíčně

Francouzská vláda připravuje plán na dotování leasingu elektromobilů. K takovému kroku se odhodlala poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron v jedné ze svých předvolebních kampaní přislíbil, že elektromobily učiní dostupnější pro běžné obyvatele.

V rámci tohoto programu budou elektromobily k dispozici za 100 eur (2,460 Kč) měsíčně, uvedl v neděli v televizi LCI ministr pro rozpočet Gabriel Attal s tím, že tato cena je nižší než částka, kterou mnoho lidí běžně měsíčně utratí za benzín. Vláda nyní zjišťuje, jak rychle bude možné opatření zavést a jaká bude dostupnost elektromobilů.

Macron slíbil státem podporovaný leasingový program pro domácnosti s nízkými příjmy v odpověď na kritiku, že i s dotacemi jsou elektromobily pro běžné obyvatelé stále nedostupné. Francouzská vláda již v tuto chvíli nabízí dotace ve výši až 6 000 eur (147,000 Kč) na nákup elektromobilů s cenou nižší než 47 000 eur (1,1 milionu Kč) a případnou další podporu v rámci programu ‘cash-for-clunkers’ pro stará vozidla se spalovacím motorem. V prvních sedmi měsících roku 2022 představovaly elektromobily ve Francii 12 % prodejů nových automobilů.

“Víme, že pro mnoho Francouzů jsou elektromobily stále velmi drahé,” řekl v neděli Attal. Z leasingového opatření budou těžit evropské automobilky uvádějící na trh nové elektrické modely, včetně společností Renault SA, Volkswagen AG a výrobce Peugeot a Citroen Stellantis NV.

Zdroj: www.bloomberg.com