Zdroj: wikimedia.org

Francie udělila společnosti Apple pokutu ve výši 1,1 miliardy eur, porušovala pravidla hospodářské soutěže

Francouzský antimonopolní úřad v pondělí uložil společnosti Apple pokutu 1,1 miliardy eur, což je v přepočtu necelých 30 miliard korun. Postih přitom přišel v době, kdy je společnost zaměstnána dopady pandemie koronaviru, jejíž důsledky vážně ohrozily dodavatelské řetězce a donutily uzavřít maloobchodní prodejny.

Důvodem pokuty je porušování pravidel hospodářské soutěže, konkrétně distribuční sítě a zneužívání ekonomické závislosti prodejců.

Francouzský antimonopolní úřad zkoumal velkoobchodníky prodávající produkty Apple ve Francii a zjistil přitom, že společnost své produkty rozdělila mezi dva prodejce – Tech Data a Ingram Micro. Oba velkoobchodníci se přitom se společností Apple dohodli na cenách. Tech Data a Ingram Micro poté nabízeli výrobky Apple ve vlastních maloobchodních prodejnách za stejné ceny, čímž zakonzervovali trh, a zneužili tak svoji ekonomickou moc. Oba prodejci byli pokutováni v řádech desítek milionů eur.

Pokuta udělená společnosti Apple však přesáhla všechny kdy udělené pokuty, a stala se tak nejvyšší v historii tohoto výrobce. Mluvčí společnosti Apple, Josh Rosenstock, prohlásil, že společnost má v úmyslu se proti rozhodnutí odvolat.

Velkým problémem pro společnost je také skutečnost, že Francie pokutovala Apple v době, kdy je pro tohoto výrobce nejpalčivějším problémem narušení globálních dodavatelských řetězců kvůli šíření pandemie COVID-19.

Tím, že se virus na začátku letošního roku rozšířil v Číně, a musely být zavřeny mnohé továrny, Apple byl donuen výrazně snížit předpokládané tržby za první čtvrtletí. V sobotu navíc společnost uvedla, že do konce března uzavře většinu svých prodejen mimo pevninskou Čínu. Očekává proto vysoké ekonomické ztráty.

Zdroj: nytimes.com