Zdroj: flickr.com

Francouzské úřady rozhodly o vyloučrní Huawei z budování infrastruktury 5G sítí

Přechod na sítě 5G je jedním z největších a nejzásadnějších kroků tohoto desetiletí a oprávněně je mu věnována velká pozornost. Především tedy po stránce dodržování kybernetické bezpečnosti, protože je pravděpodobné, že tyto sítě budou mít velký strategický význam. Jednotlivé státy proto zavádění těchto sítí přísně kontrolují a neváhají do nich zasáhnout. Příkladem takového státu je Francie.

Tamní úřady vydaly tento týden prohlášení, že ačkoliv přímo nezakazují společnostem zavádějícím síťovou infrastrukturu využívat zařízení z dílny čínského giganta Huawei, nebudou takovým společnostem licenci prodlužovat. Ačkoliv tak nejde o formální zákaz je pravděpodobné, že mnoho z nich od užití hardwaru Huawei odstoupí, protože by mohl představovat potenciální problém do budoucna.

Agentura Reuters, která informaci přinesla dodává, že potřebné licence mají ve Francii platnost 4-5 let, takže by bylo hardware od Huawei nutné vyměnit. Za novým postojem francouzských úřadů vůči Huawei stojí zřejmě Francouzská agentura pro kybernetickou bezpečnost (ANSSI).

Huawei není jedinou společností, která je schopná dodat hardware pro 5G sítě v dostatečném množství a kvalitě. Největší konkurencí v Evropě jsou pro ni Nokia a Ericsson. Čína již dříve uvedla, že vůči těmto značkám zvažuje podobně restriktivní opatření jako Francie či Velká Británie proti Huawei. Evropská unie nemá vůči Huawei a stavbě 5G jednotnou strategii nebo doporučení a nechává přístup na jednotlivých státech.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz reuters.com