pixabay.com

Funkce Detekce autonehody na některých telefonech Google Pixel může zachránit život, a to i v případech, kdy nejde o běžnou autonehodu

Společnost Google u svých telefonů sází spíše na software než na hardware, což se projevuje řadou zajímavých funkcí. Jednou z nejzajímavějších a nejhodnotnějších u telefonů Pixel je i Detekce autonehody (Car Crash Detection). Tato funkce byla představena již v květnu 2019, od jejího uvedení se však mezi uživateli vedly spekulace, zda skutečně dokáže zachraňovat životy.

O tom, že je to možné, se přesvědčil také Chuck Walker, který na Redditu zveřejnil svoji pozitivní zkušenost s uvedenou funkcí. Ačkoli v jeho případě o typickou automobilovou nehodu nešlo, okolnosti byly do velké míry totožné.

Na konci listopadu loňského roku Walker pracoval na svém pozemku s přepravním vozem Bobcat. Při práci se však i se strojem zřítil do menší rokle. Vůz dopadl vzhůru nohama a Walker zůstal zraněný a zaklíněný uvnitř. I přestože byl jeho telefon Pixel 4 XL při nehodě vymrštěn mimo Walkerův dosah, událost spustila funkci Detekce autonehody. Vzhledem k tomu, že Walker byl v bezvědomí, aplikace automaticky vytočila číslo 911. Když se probudil, již k němu přes Bluetooth sluchátko mluvil dispečer záchranné služby. O několik minut později dorazili záchranáři.

Walker měl sedm zlomených žeber a čtyři zlomené hrudní obratle. Sám později uvedl, že jako bývalý záchranář věděl, že zranění jej přímo neohrožují na životě, bez funkce Detekce nehod by však na záchrannou službu nejspíš čekal celé hodiny, nehoda se totiž stala v odlehlé části jeho pozemku. Kromě toho by mohl utrpět podchlazení a v nejhorším případě by kvůli úniku paliva mohlo dojít i k požáru.

Ačkoli dříve byla tato funkce exkluzivní pouze pro Pixel 4, v současnosti je dostupná i na telefonech Pixel 3, 4a, 4a 5G a 5. Ve výchozím nastavení je zakázána, snadno ji ale můžete aktivovat v aplikaci „Osobní bezpečnost“, kde uvidíte možnost „Detekce autonehody“. Je ale potřeba počítat s tím, že zapnutí funkce vyžaduje některá oprávnění (např. přístup k vaší poloze či k mikrofonu).

Zdroj: 9to5google.com