Zdroj: ebay.com

Funkční počítač Apple-1 se objevil na Ebay, stojí 1,5 miliónů dolarů

Chcete vlastnit kus opravdové počítačové historie? Není problém, tedy alespoň v případě, pokud máte dost peněz. Na aukčním serveru Ebay se totiž objevil na prodej vzácný funkční počítač Apple-1 a jeho cena je 1,5 milionů dolarů.

Tento stroj spolu se svými kolegy doslova přepisoval dějiny výpočetních technologií. Na trh byl uveden v roce 1976 a jeho autory byli Steve Wozniak a Steve Jobs. Aby mohli pracovat na jeho vývoji a následném prodeji, musel Wozniack prodat svou kalkulačku HP-65 a Jobs svou dodávku Volkswagen.

Prodejce tvrdí, že součástí balení počítače je i certifikát garantující jeho pravost. Mělo by se jednat o jeden z 50 počítačů prodaných v obchodě Byte Shop jedním z prvních obchodů s osobními počítači na světě. Součástí je i originální klávesnice uložená ve dřevěném pouzdře a originální napájecí zdroj. Součástí prodeje je také dobová televize Sony TV-115 a propojovací kabely.

Technické specifikace prvního počítače Apple se pochopitelně výrazně lišily od toho, co známe dnes. Základem byl 8bitový mikroprocesor MOS 6502, který běžel na pracovní frekvenci 1 MHz. Paměť potom měla kapacitu 4 kB, ale pomocí rozšiřujících karet ji bylo možné zvýšit na 8 kB, nebo dokonce na 48 kB.

Nejedná se o první historický počítač Apple-1, který se prodává za statisíce dolarů. V roce 2010 se jeden kus včetně průvodního dopisu, který podepsal Steve Jobs, prodal za 210 000 dolarů. V roce 2014 byl potom další funkční Apple-1 prodán za 905 000 dolarů. Současný prodej by pak z hlediska ceny byl rekordem ve své kategorii.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.