Foto: Unsplash

Geomagnetická bouře pravděpodobně zničí 40 satelitů Starlink

Starlink Elona Muska stihla nečekaná rána – zhruba 40 až 49 satelitů této satelitní internetové služby, které byly vypuštěny 3. února, bude pravděpodobně zničeno kvůli geomagnetické bouři. Vlivem bouře se totiž zvedl odpor vzduchu (a to až o 50 %), což satelitům brání dosáhnout správné oběžné dráhy kolem Země.

Přestože se Starlink snažil satelity zachránit a odklonil je od plánované dráhy na okraj bouře, aby odpor vzduchu snížil, zdá se, že minimálně 40 z celkového počtu 49 družic stejně shoří v zemské atmosféře.

Společnost SpaceX nedávno překonala hranici 2 000 vypuštěných satelitů a má v plánu jich vypustit ještě dalších 12 000 (možná dokonce více). Ztráta 40 z nich se proto v celkovém počtu nemusí jevit nijak tragicky. Na druhou stranu jde o téměř celou kapacitu, kterou dokáže raketa Falcon 9 pojmout – jeden let tak proběhl v podstatě zbytečně. A samozřejmě je také nutné započítat náklady na výrobu satelitů.

Poměrně zvláštní je, že SpaceX této nepříjemné situace využila také k tomu, aby se pochlubila tím, jak málo její družice „znečišťují“ oblohu (což je často hlavním bodem kritiky). Na svém blogu mimo jiné uvedla, při družice vykloněné ze své dráhy „nepředstavují žádné riziko kolize s jinými družicemi a díky své konstrukci zaniknou při návratu do atmosféry – to znamená, že nevznikne žádné orbitální smetí a žádné části družice nedopadnou na zem.“

Nicméně SpaceX mluví o něčem trochu jiném. Nová studie, která byla zveřejněna minulý měsíc, totiž zesílila obavy, že obíhající družice Starlink zanechávají na snímcích astronomů šmouhy, a mohly by tak zabránit jak v identifikaci nebezpečných asteroidů, tak pochopitelně i ztížit výzkum vesmíru jako takový. Astronomové proto chtějí s tímto problémem bojovat.

Zdroj: theverge.com