Globální dodávky počítačů z roku na rok poklesly o 4,6 %

Globální dodávky PC v prvním čtvrtletí meziročně poklesly o 4,6 %. Největší pokles z velkých hráčů zaznamenal Acer, a to o 13,2 %. Celkem se na trh v tomto období vyexpedovalo 58,5 mil. počítačů. Informovala o tom výzkumná společnost Gartner.

Výrazný meziroční pokles – o 7,3 % – vykázal i Asus, „jen“ o 2,5 % si pak pohoršil Apple. Acer dodal na trh 3,3 mil. počítačů, což odpovídá tržnímu podílu 5,7 %, Asus vyexpedoval 3,6 mil. PC (6,2 %) a Apple do obchodů dodal téměř 4 mil. počítačů, což mu zajistilo podíl 6,8 % a celkové čtvrté místo.

Jedničkou trhu nadále zůstává čínský obr Lenovo, který vyexpedoval téměř 13,2 mil. počítačů, meziročně o 6,9 % více, a jeho podíl momentálně činí 22,5 %. Druhým v pořadí je společnost HP, která do obchodů dodala 12,8 mil. PC, z roku na rok o 0,8 % více, a její podíl je 21,9 %. První trojici lídrů trhu uzavírá firma Dell, která vyexpedovala téměř 10 mil. počítačů a meziročně rostla o 1,5 %, což jí zajistilo podíl 17,6 %.

K poklesu trhu přispěla mimo jiné slabší poptávka po herních grafických kartách od Nvidie či přetrvávající problémy Intelu s přechodem na 10nm výrobní proces.

 

Zdroj: digitaltrends.com, gartner.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.