Foto: Unsplash

Google chce vytvořit obří jazykový model podporující 1 000 nejpoužívanějších jazyků

Společnost Google oznámila nový ambiciózní projekt, jehož cílem je vyvinout jednotný jazykový model využívající umělou inteligenci, který by zahrnoval 1 000 nejpoužívanějších jazyků světa. První krok má společnost již za sebou – představila model umělé inteligence vycvičený na více než 400 jazyků. Podle Googlu jde o „největší jazykové pokrytí, jaké je dnes v jazykových modelech k vidění“.

Zdá se, že jazyk a umělá inteligence byly vždy v centru pozornosti produktů společnosti Google, ale nedávný pokrok v oblasti strojového učení (zejména vývoj výkonných multifunkčních jazykových modelů neboli LLM) tuto oblast klade opět do popředí.

Společnost Google již začala tyto jazykové modely integrovat do produktů, jako je vyhledávač Google. Pravdou ale zůstává, že jazykové modely mají řadu nedostatků, včetně tendence k opakování společenských předsudků, jako je rasismus a xenofobie, či neschopnosti analyzovat jazyk s emocionálním zabarvením.

Nejnovější projekt však prozatím nebude mít žádnou konkrétní funkci, Google se prozatím jednoduše soustředí pouze na vytvoření jediného systému s obrovskou šíří znalostí napříč světovými jazyky. Lze však očekávat, že tento model později využije také pro svůj překladač či generování titulků na platformě YouTube.

Zoubin Ghahramani, viceprezident výzkumu Google AI, uvedl, že společnost nebude muset vytvořit 1 000 různých modelů, jelikož podle jeho slov jsou „jazyky jako organismy, vyvinuly se jeden z druhého a mají určité podobnosti“. Mohou se tedy učit samy od sebe a „kopírovat“ mechanismy, podle kterých fungují. Dřívější výzkumy přitom již ukázaly účinnost tohoto přístupu.

Na podobném projektu začala pracovat i společnost Meta, která se pokouší o vytvoření „univerzálního překladače řeči“.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.