Zdroj: pixabay.com

Google Chrome dostal vývojářský nástroj, jenž umožní tvůrcům vidět stránky optikou barvoslepých a jinak zrakově postižených

Společnost Google dnes spustila nový nástroj na oblíbeném internetovém prohlížeči Chrome. Ten umožňuje vývojářům a designérům vytvářet stránky, které budou uživatelsky přívětivější vůči uživatelům s barvoslepostí a dalšími typy zrakových postižení.

Nástroj využívá simulaci celé řady zrakových vad, a tvůrci stránek se tak budou moci podívat na své výtvory optikou indisponovaných uživatelů. Jeden z filtrů simuluje tritanopii, tedy vadu, při níž nemůže uživatel rozlišit modrou a žlutou barvu. To umožňuje upravit barevné spektrum stránek tak, aby byly k těmto lidem co nejvstřícnější.

Google tak následuje kroky svého největšího konkurenta, Firefoxu. Zahrnutí nástrojů pro vizuálně hendikepované je důležité v obou prohlížečích, protože každý z nich zobrazuje stránky jinak, a pro vývojáře, kteří chtějí zrakově hendikepovaným vyjít vstříc, je tedy důležité pracovat s oběma těmito populárními internetovými prohlížeči.

Podle odhadů asociace Color Blind Aware je asi 300 milionů lidí na celém světě postiženo tímto hendikepem. Častěji mluvíme o mužích, u nichž se jedná o postižení u 8 procent světové populace, u žen pak o 0,5 procentech.

Odborníci z oblasti očního lékařství upozorňují, že ačkoliv jsou filtry vstřícným krokem, nemusí být vždy úplně přesné a vyhovovat každému. Podle nich poskytují tyto nástroje pouze představu toho, jak by webové stránky vypadaly. Míra barvosleposti a vlastně každé postižení je velmi individuální, takže každý potencionální uživatel bude vidět a vnímat stránky do větší či menší míry rozdílně.

Zdroj: Theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.