Google DeepMind zjišťuje, že AI přemýšlí jinak než člověk
Další velký krok v oblasti umělé inteligence se podařil výzkumné laboratoři Google DeepMind. Její systém umělé inteligence se dokázal naučit hrát deskovou hru go bez asistence člověka. Právě hra go se stala v loňském roce milníkem AI, když se počítačovému systému AplhaGo podařilo opakovaně porazit mistry této hry z řad lidí. Systém to dokázal po několikaměsíčním tréninku a studiu partií z vrcholových turnajů této hry.
Nynější systém AI se nazývá AlphaGo Zero a postupoval úplně jinak, do jeho vstupu byly zadány pouze pravidla hry, která musí systém dodržet, a potom mu byl dán čas na vlastní učení. Tři dny tréninku stačily novému systému na to, aby dokázal původní AlphaGo přehrát v poměru 100 : 0.
Odborníci na go partie strojů analyzovali a zjistili, že zatímco původní AlphaGo využíval a zlepšoval lidské strategie, AlphaGo Zero využívá taktiku a způsob hry, se kterými se doposud hráči go nesetkali. Vývoj lidského myšlení o hře go trvá několik tisíc let, umělá inteligence jej byla schopna předehnat za tři dny.
Hra go je podle odborníků na AI vhodná pro její testování především z důvodu obrovského množství možných tahů, které nabízí. Její kombinatorika je mnohonásobně složitější než šachy. V každém tahu má hráč možnost výběru z téměř 200 míst, kam kámen položit. U šachů je možné vybírat zhruba z 20 možností během každého tahu.
Ačkoli se nesporně jedná o velký krok v oblasti AI, je třeba si uvědomit, že uvažování v intencích daných pravidel je pro ni v zásadě jednoduché. Skutečný svět je však jiný a vyžaduje i jiné prvky než logickou a výpočetní sílu. Zatím se tedy nemusíme bát, že by se počítače snažily nahradit člověka ve většině jeho profesí.
Zdroj: BBC.com