Zdroj: commons.wikimedia.org

Google hrozí Austrálii, že omezí své služby, pokud se bude muset dělit o podíl z reklam se zpravodajskými médii

Vyhledávač Google by mohl ukončit své služby v regionu Austrálie. Největší internetová společnost světa pohrozila tímto krokem, pokud tamní parlament zavede do praxe zákon, podle nějž by se měl Google dělit o vydělané peníze s vydavateli zpráv. Jde o problém, který se řeší v celosvětovém měřítku, Austrálie je zatím v řešení problému nejdále.

Zákon samozřejmě není namířený jen proti Googlu, postihuje i činnost Facebooku a dalších velkých internetových společností, které částečně zobrazují obsah zpravodajských médiích na svých platformách. Velké americké internetové společnosti avizovaly, že tyto legislativní změny by mohly vést k výraznému omezení jejich služeb. Australský premiér se nechal slyšet, že na podobné hrozby nebude během rozhodování brát zřetel.

Austrálie není největším světovým trhem, zároveň není ani nejmenší a internetové společnosti by stažením se z něj utrpěly ztráty. Austrálie je vhodnou „laboratoří“ pro možné řešení těchto sporů, z nichž by mohl vyjít konsenzus, jenž by byl aplikován celosvětově.

Austrálie je pouze jednou ze zemí, kde se tento problém řeší, proto není příliš pravděpodobné, že by Google a další společnosti měly motivaci své hrozby naplnit. Pokud ale bude Austrálie cítit podporu od dalších trhů, které budou ochotné sáhnout k novým opatřením, může opatření provést, protože stažení z většího množství trhů se internetovým gigantům jednoduše nemůže vyplatit.

Výkonný ředitel společnosti Google Australia Mel Silva v pátek na jednání Senátu uvedl, že zákony jsou „neproveditelné“. Zákonodárci to však zpochybnili a obvinili Google z „vydírání“ a šikany Austrálie za prosazování reformy. Jedná se o pouhý začátek kauzy, která naplní nadcházející rok a pravděpodobně i ty následující.

Zdroj: bbc.com