Google končí spolupráci na vojenském projektu a chystá etický kodex o využití AI

Společnost Google ohlásila, že neobnoví svůj kontrakt pro kontroverzní program ministerstva obrany nazvaný Projekt Maven. V rámci něj Google pomáhal vládě USA vyvinout a zdokonalit algoritmus, který automaticky analyzuje záběry z dronů pomocí umělé inteligence.

Vedení společnosti své rozhodnutí oznámilo v pátek po setkání se zaměstnanci. Ti na protest proti spolupráci s vojenským průmyslem založili v dubnu iniciativu a odkazovali se na heslo Googlu „Nebuďme zlí“ a žádali po vedení, aby projekt ukončilo.

Google etickou otázkou využití pokročilých technologií ve vojenství řeší již delší dobu. Během blízké doby by měl zveřejnit nový etický kodex obsahující zásady, kterých se bude držet při vývoji vojenské AI. Google také změnil své heslo a „Nebuďme zlí“ nahradil slogan „Udělejme správnou věc!“.

Ačkoliv vedení Google původně tvrdilo, že jde jen o menší marginální zakázku, uniklá interní komunikace dokazovala opak. Vedoucí pracovníci především předpokládali, že úspěch tohoto projektu by mohl Googlu otevřít cestu do celého nového odvětví. Z uniklých mailů také vyplývá, že Google spolu s ministerstvem obrany uvažoval o vývoji sofistikovaných algoritmů schopných sledovat celá města.

Kromě vývoje samotných algoritmů mělo být součástí spolupráce i využití možností a kapacit Google Cloud, kde by bylo shromažďováno a vyhodnocováno obrovské množství dat. Googlu se pro to podařilo získat speciální bezpečnostní oprávnění pro práci s vládními daty.

Google zřejmě dodá první část projektu, tak jak stanovuje dosavadně platná, nezveřejněná smlouva. Nebude však uzavírat smlouvu další, takže příští fáze projektu Maven bude muset ministerstvo obrany řešit bez něj.

Vedení Googlu dodává, že k odstoupení od smlouvy je vedla i snaha udržet dobré jméno firmy. Na popularitě by Googlu moc nepřidalo, kdyby média neustále spekuluje jaké zbraně nebo vojenské systémy asi vyvíjí.

Zdroj: Gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.