Zdroj: Mediakit Google

Google mapy slaví 15 let a otevírají virtuální prohlídku Národního muzea

Ačkoliv se zdá, že Google mapy jsou s námi od nepaměti, je tato služba s námi „pouhých“ 15 let. Za tu dobu se jejich systém od základů proměnil stejně jako systém jejich použití. První Google Mapy byly primárně určené k tisku, dnes je nosíme v kapsách jako přirozenou součást svých telefonů.

Úprk vpřed s tunou dat

Na mapách společnosti Google lze demonstrovat technologický vývoj v celé řadě rovin. Úplně první verze Google Map obsahovala pouze plány větších měst a vesnic USA a Velké Británie. V současnosti jsou Google mapy dostupné pro více než 200 zemí světa a v 80 z nich také ve formě fotografických panoramatických map Street View.

Technologický vývoj se dotkl nejen viditelné části systému, tedy aplikace a map samotných, ale také technologií, které za nimi stojí. V současnosti zpracovávají plány řady oblastí automatizované systémy, které na základě umělé inteligence dokáží překládat letecké fotografie do kartografického systému domů a ulic, a generovat tak mapy automaticky. Díky tomu mohu být rychle zpracovány i odlehlejší oblasti v chudých zemích Asie a Afriky.

Změna postihla také technologie snímání Google Street View. Tu původně obstarávaly automobily s kamerou a na méně dostupná místa a do pěších zón pak byly vysílány speciální tříkolky, které vážily 120 kilogramů a jejichž výbava byla stejná jako ta, kterou měly automobily. Tedy kromě samotného fotoaparátu také disel agregát a desktopový počítač. Dnes Google využívá speciální batůžek, který váží pouhých 8 kilogramů a umožňuje snímání obrázků z horských výletů a Google jej dokonce některým zájemcům pro tyto účely půjčuje.

Proměnil se také způsob, jakým mapy využívají sami uživatelé. Nejen, že si je dávno netisknou, ale mapový podklad se stal součástí širšího ekosystému, který obsahuje firmy, obchody, restaurace nebo třeba dopravní situaci. Na doplňování aktuálního obsahu pracuje pro Google 120 milionů místních průvodců po celém světě, kteří denně přidávají do map více než 20 milionů drobných příspěvků.

Virtuální prohlídka Národního muzea

Ačkoliv je platforma Google Street View primárně určená k zobrazování panoramatických fotografií ulic měst, nasnímal Google stejným způsobem také některé místní zajímavosti. Už několik let se tak můžeme vydat na prohlídku do bytu Jaroslava Foglara nebo si proběhnout trasu Jizerské padesátky. Nyní se Google ve spolupráci s Národním muzeem pustil do zatím největšího projektu svého druhu, a to je zmapování historické budovy této instituce, která je dominantou přední strany Václavského náměstí.

Kdokoliv na světě má tak možnost projít si jednu z nejzajímavějších budov v celé Praze a to včetně míst, jež jsou normálně nepřístupná, jako je například kopule s úchvatným výhledem. K dispozici jsou celkem 4 patra budovy s tím, že se fotografovalo krátce po dokončení rekonstrukce a místnosti jsou tedy bez exponátů.

V tomto případě tvoří výjimku Panteon a především jeden z nejikoničtějších exponátů celého muzea – kostra plejtváka myšoka, která v současnosti prochází rozsáhlou rekonstrukcí a 3D skenováním. Snímání prostor trvalo několik dní většinou ve večerních, nočních a ranních hodinách, kdy byla budova muzea zcela prázdná.

Pokud se tedy chcete projít budovou Národního Muzea v rámci virtuální prohlídky, stačí vzít oranžového panáčka, a přemístit jej na mapách nad budovu, aplikace virtuální prohlídky se spustí vzápětí.