Google navázal spolupráci s mezinárodní sítí na ověřování faktů

Společnost Google bere boj s falešnými zprávami vážně a nyní k tomu podnikla další krok. Spojila se s nezávislou organizací na ověřování faktů International Fact-Checking Network (IFCN), kterou provozuje nezávislé sdružení Poynter Institute.

IFCN se zabývá ověřováním pravdivostí článků on-line médií po celém světě. Pořádá na toto téma i každoroční konference a stojí také za všeobecně přijímaným kodexem zásad pro mediální organizace.

Technologický obr chce s organizací spolupracovat ve třech rovinách. Plánuje zvýšit počet ověřených kontrolorů faktů ve světě, rozšířit zmíněný kodex zásad do nových oblastí světa a plánuje také nabízet zdarma nástroje na ověřování faktů. V souvislosti s prvním cílem hodlá Google poskytovat školení a finanční pomoc novým členům IFCN.

Společnost též plánuje přeložení kodexu zásad IFCN do 10 světových jazyků. Kromě toho bude Google pro nováčky pořádat tréninková sezení a nabídne jim účast na každoroční konferenci s názvem Global Fact-Checking Summit. Díky tomu budou moci techničtí pracovníci těchto organizací lépe vyvíjet software na detekci falešných zpráv.

Google již předtím spolupracoval se stránkami jako Snopes nebo Politfact, které mu pomáhaly odhalovat ve výsledcích hledání falešné zprávy, nicméně nejen Google, ale i např. Facebook se zavádějícími zprávami stále svádějí tuhý boj. Ve vyhledávači Googlu, na Google News i po celém webu se zatím objevují jen tisíce ověřených článků, přičemž nutné by bylo ověřit podstatně více.

Jak jsme před týdnem informovali, podle názoru 51 % expertů dotázaných v průzkumu společnosti Pew Research Center není ani možné tento problém s konečností vyřešit.

 

Zdroj: endgadget.com, blog.google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.