Zdroj: upload.wikimedia.org

Google odstranil ze systému Play predátorskou aplikaci, sloužila k mazání čínských aplikací

Mezinárodní spory se nemusí odehrávat pouze na úrovni válečné nebo ekonomické, ale také elektronické, respektive virtuální. Důkazem toho je incident, který způsobila populární indická aplikace pro chytré telefony, která dokázala ze zařízení vymazat veškerý software od čínských vývojářů. Tato aplikace svůj úkol nijak neskrývala a nesla název Remove Chinese Apps.

Zvlášť v Indii byla tato aplikace velmi populární, avšak společnost Google rozhodla o jejím stažení z nabídky distribučního portálu Play. Důvodem je podle správců portálu porušení pravidel a klamavé chování aplikace. Podle jejich názoru nemohou aplikace nabádat uživatele k vymazaní jiných aplikací třetích stran.

Nástroj Remove Chinese Apps se objevil v polovině května a díky oblibě se dostal také do seznamu nejžádanějších aplikací. Google k jeho kroku vedla mimo jiné diskuze a pozornost, kterou na sebe tato aplikace v minulých týdnech upoutala. Z telefonů uživatelům mizely aplikace jako je TikTok od společnosti ByteDance nebo UC Alibaba. RCA neodebíral aplikace automaticky, ale dal možnost výběru, jestli chce uživatel danou aplikaci skutečně odstranit.

V jejím pozadí totiž můžeme hledat mezinárodní čínsko-indické spory, které se v posledních týdnech rozhořely. Jedná se jednak o sporné území v oblasti Himalájí a také o obvinění Číny za rozpoutání celosvětové pandemie onemocnění Covid-19. Podle názorů mnohých by za ně měla Čína nést ekonomickou odpovědnost, její vláda to však odmítá. V Indii se tak vzedmuly protičínské názory a k užívání aplikace vyzývaly také některé tamní celebrity.

Zdroj: gadgets.ndtv.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.