Foto: Unsplash

Google oficiálně ruší cache

Před 25 lety internet nebyl příliš spolehlivý, někdy po zadání adresy URL jednoduše nedošlo k vyhledání požadované stránky. Google, tehdy ještě startup, nabídl řešení: do výsledků vyhledávání přidal odkazy cache, které zobrazovaly dříve uložené verze webových stránek. Nyní je ale internet natolik vyspělý, že se Google rozhodl cache oficiálně zrušit.

Změnu, které si jako první všiml server Search Engine Land, potvrdil Danny Sullivan, odborník společnosti Google pro vyhledávání, který je prostředníkem pro SEO (optimalizaci pro vyhledávače).

„Ano, byla odstraněna,“ napsal Sullivan v pátek na Twitteru. „Je to jedna z našich nejstarších funkcí. Měla ale pomáhat lidem v přístupu ke stránkám, když se ještě v dávných dobách často nedalo spolehnout na to, že se stránka načte. V dnešní době se situace výrazně zlepšila. Proto bylo rozhodnuto, že ji odstraníme.“

Zajímavé je, že funkce mezipaměti nepomáhala jen při načítání webu, ale SEO pracovníci ji používali také ke sledování změn provedených konkurencí. Novináři a výzkumníci kontrolovali mezipaměť, aby měli přehled o historických záznamech. A někteří zdatní uživatelé internetu věděli, že mezipaměť je způsob, jak obejít nejrůznější zákazy (např. načítání webových stránek, který byly v dané zemi blokovány).

Možným řešením, jak cache do jisté míry nahradit, by mohlo být partnerství se společností Internet Archive, která uchovává historické kopie webových stránek jako veřejnou službu. Nicméně tato služba se snaží být nezávislá, jde proto nejspíš jen o návrh, který nebude realizován.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.