Zdroj: wikimedia.org

Google plánuje na zařízeních s Androidem 11 zavést povinné tiché aktualizace Virtual A/B

Již s operačním systémem Android 7.0 Nougat Google představil nový způsob k urychlení aktualizací softwaru. Šlo o podporu pro duplikování určitých diskových oddílů, které poté bylo možné nepozorovaně a za chodu aktualizovat na pozadí. K jejich aktivaci pak stačil rychlý restart.

Tento systém pro „bezproblémové aktualizace“ nese název Virtual A/B. Zjednodušeně řečeno jde o to, že neaktualizovaný virtuální oddíl A je před aktualizací v systému duplikován na neaktivní oddíl B, který je poté na pozadí aktualizován, přičemž zařízení stále běží v aktivním oddílu A.

Po dokončení všech aktualizací telefon vyžaduje provedení krátkého restartu, při němž se z neaktuálního oddílu stane aktuální, a zařízení se tedy přepne do aktualizovaného oddílu B. Pokud se přitom při aktualizaci vyskytne problém, oddíl A zůstává nezměněn, a v případě potíží tedy může zastoupit oddíl B. Při další aktualizaci se pak proces opakuje.

https://www.xda-developers.com/files/2018/07/ab-partition-diagram-scheme-3.png
Zdroj: xda-developers.com

Naproti tomu zařízení bez oddílů A/B (Samsung Galaxy S20 nebo OPPO Find X2) při aktualizaci uživatele z operačního sytému vyhodí, a nemůže je tak několik minut používat. U smartphonů bez plynulých A/B aktualizací navíc uživatelé často zařízení neaktualizují a výzvy k aktualizacím jednoduše ignorují. To by se mělo s A/B systémem změnit, jelikož aktualizace by měly být prováděny automaticky na pozadí. Tento systém navíc efektivně chrání proti neúplným aktualizacím.

Přestože Google Virtual A/B do některých svých zařízení s Androidem stále implementuje, prozatím byl problém na straně OEM výrobců, kteří s oddíly A/B jednoduše odmítli pracovat. Jako hlavní důvod se uvádí vysoké nároky na flashovou paměť – výrobci OEM totiž nechtějí obětovat několik GB úložiště na podporu bezproblémových aktualizací. Některé telefony (např. Samsung Galaxy S20) mají navíc tolik předinstalovaného softwaru, že by jeho duplikování ukouslo pořádný kus paměti. Druhým důvodem je pak skutečnost, že výrobci OEM nechtějí měnit něco, co již dlouhá léta funguje.

Přístup k virtuálním oddílům A/B by se však měl změnit pro nová zařízení s operačním systémem Android 11. Společnost Google pro ně totiž zavádí povinnou podporu nového typu aktualizací. Zdá se proto, že výrobci OEM jednoduše budou muset novinku akceptovat, a to již na konci roku 2020 (a nejpozději pak v roce 2021).

Zdroj: xda-developers.com