Foto: Unsplash

Google plánuje pomocí umělé inteligence řídit semafory na křižovatkách

Semafor je sice skvělým vynálezem, ale není neomylný a například pokud je špatně načasovaný, dokáže nejednoho řidiče pořádně potrápit. Podle Kate Brandtové, vedoucí oddělení udržitelného rozvoje společnosti Google, škodí také životnímu prostředí a veřejnému zdraví, a to tak, že vozidlo delší dobu zbytečně stojící na křižovatce plýtvá palivem, a dochází tak i ke znečišťování ovzduší. Společnost Google proto na nedávné akci představila řadu nových produktů a aktualizací, které jsou zaměřeny právě na udržitelnost.

Dozvěděli jsme se však také o tom, že pracuje na projektu, který by měl pomocí umělé inteligence zefektivnit právě práci semaforů. A to konkrétně tak, že by umělá inteligence propočítávala dopravní podmínky a podle toho nastavovala přepínání semaforů.

Brandtová uvedla, že společnost již provedla několik pilotních projektů v Izraeli. V jejich rámci se jí podařilo nashromáždit cenná data a vytvořit model pro optimalizaci neefektivních křižovatek. Google také uvedl, že zaznamenal „snížení spotřeby paliva a doby zdržení na křižovatkách o 10 až 20 procent“. Každopádně společnost nesdělila žádné podrobnosti o průměrném provozu na zkoumaných křižovatkách. Nevysvětlila ani to, jak bude umělá inteligence spolupracovat se současnými systémy a světelnou signalizací v okolí křižovatek.

Podle Brandtové je ještě příliš brzy a chystá se řada dalších pilotních projektů (ten nejbližší například v Rio de Janeiru). Na dobu, kdy by mohly být křižovatky řízeny umělou inteligencí, si proto budeme muset minimálně ještě pár let počkat. Jde však o jeden z kroků, který vede k cestě při realizaci vize zcela chytrých měst.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.