Google používá AI k řízení chladicích systémů svých datacenter

Google se pochlubil, že chladicí systémy jeho datových center jsou plně „v rukách“ umělé inteligence, vyvinuté jeho přidruženou společností DeepMind. AI prý dokáže najít lepší způsoby, jak snížit spotřebu energie při zachování optimální teploty.

Technologický obr začal AI k ovládání těchto systémů používat již v roce 2016, tehdy ale ještě spolupracovala s lidskými operátory. DeepMind ve svém blogovém příspěvku uvádí, že i malá zlepšení energetické efektivity mohou přinést významné úspory energie a přispět ke snížení emisí CO2. AI sice provádí veškeré akce sama, pro všechny případy jsou ale „v záloze“ připraveni lidští operátoři, kteří na AI dohlížejí a jsou v případě potřeby připraveni zasáhnout.

Jak dále příspěvek vysvětluje, každých pět minut AI pořídí snímek chladicích systémů, který poté vyhodnotí neurální sítě společnosti. AI na základě toho posoudí, jakou akci by měla provést k udržení optimální teploty a zároveň minimalizování spotřeby energie. Ještě než AI akci provede, proběhne vždy několik bezpečnostních kontrol.

Podle Googlu AI plně řídí chladicí systémy již několik měsíců a za tu dobu zvýšila úsporu energie zhruba o 30 %, přičemž prý stále hledá nové techniky, které by mohly úsporu ještě zvýšit. Systém by prý mohl najít uplatnění i v různých průmyslových prostředích a pomoci bojovat se změnami klimatu v ještě širším měřítku.

 

Zdroj: deepmind.com, endgadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.