Foto: Unsplash

Google pracuje na využití umělé inteligence v lékařství

Umělá inteligence má potenciál i v oblasti medicíny. Na každoroční zdravotnické akci The Check Up společnost Google oznámila partnerství týkající se využití umělé inteligence v oblasti ultrazvukového měření, lékařských jazykových modelů a léčby rakoviny.

Google považuje umělou inteligenci za klíčovou při interpretaci ultrazvukových snímků v oblastech, kde chybí dostatek vyškolených odborníků. Umělá inteligence by mohla pomoci při zjišťování důležitých faktů, jako je včasné odhalení rakoviny prsu či fáze těhotenství u nastávajících matek.

Za tímto účelem již nyní vyhledávací gigant spolupracuje s keňskou neziskovou organizací Jacaranda Health na výzkumu ultrazvukového vyšetření matek a dětí ve státních nemocnicích na bázi umělé inteligence. „Prostřednictvím tohoto partnerství provedeme průzkumný výzkum, abychom porozuměli současnému přístupu k ultrazvukovému poskytování péče v Keni a prozkoumali, jak mohou nové AI nástroje podpořit ultrazvukovou péči těhotným ženám,“ uvedli v příspěvku na blogu Greg Corrado, vedoucí oddělení umělé inteligence pro zdravotnictví společnosti Google, a Yossi Matias, viceprezident pro inženýrství.

Mimo to společnost spolupracuje s nemocnicí Chang Gung Memorial Hospital na Tchaj-wanu na výzkumu, jak může umělá inteligence odhalit rakovinu prsu pomocí ultrazvuku. Tento přístup by do budoucna mohl nahradit mamografy v oblastech, kde je těchto přístrojů nedostatek.

Google ve spolupráci s klinikou Mayo zkoumá možnosti AI také v plánování radioterapie při léčbě rakoviny. Velký potenciál umělé inteligence vidí Google i při rentgenovém vyšetření hrudníku na tuberkulózu. Tento přístup by měl být využit zejména v subsaharské Africe.

Zdroj: engadget.com