Google představil novou vyhledávací funkci, která pomůže s výslovností obtížných slov

Výslovnost některých slov může být opravdu oříšek, naštěstí však máme vševědoucí vyhledávač Google, a ten, jak je jeho dobrým zvykem poradí. Dokáže to díky nové službě, která učí správnou výslovnost vybraných složitých slov, tak aby si uživatel neudělal v zahraničí svou neznalostí ostudu.

Jazykové otázky se řadí k poměrně častým otázkám, na něž se uživatelé Googlu ptají. Když nyní budete mít slovo, o jehož správné výslovnosti budete mít pochyby, stačí napsat „How to pronounce…“. Pokud bude mít systém toto slovo v databázi, na prvním místě vyhledávání se objeví speciální okénko s výslovností.

Nová služba pracuje hned se třemi rovinami výslovnosti, aby mnohdy obtížný úkol usnadnila. Kromě toho, že samotné slovo vysloví (je možné nastavit dvě rychlosti), tak jej také zobrazí napsané – rozdělené na jednotlivé slabiky. Třetím kanálem je potom schematicky ukázaná hlava mluvčího, která pohybuje rty a jazykem, čímž názorně předvádí výslovnost úseků, které mohou být mnohdy velmi obtížné.

Systém navíc pracuje i se zpětnou vazbou a je schopen díky strojovému učení zjistit, kde přesně udělal v daném slově mluvčí chybu, a poskytnout mu zpětnou vazbu s přesným vyznačením místa jejího výskytu.

Google spustil svoji službu jako pilotní program s omezeným množstvím slov. Jejich seznam by se měl postupně rozšiřovat. Bohužel čeština stále není jazykem, který ekosystém Google oficiálně podporuje, takže ani tato služba se jí zatím netýká.

Zdroj: blog.google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.