Zdroj: Youtube

Google představil speciální dotykový kabel I/O Braid, který dokáže nahradit klasická ovládací tlačítka hudebního přehrávače

Společnost Google, která je známá zajímavými a neotřelými řešeními uživatelského rozhraní v chytrých telefonech, nyní přišla s dosud nevídanou novinkou. Jmenuje se „I/O Braid“ a jde o textilní kabel, prostřednictvím nějž (přesněji jeho mačkáním, kroucením apod.) lze ovládat uživatelské rozhraní.

Textilní kabel využívá k rozlišení mezi různými druhy doteku umělou inteligenci. Konkrétně k registraci a rozpoznání příkazů od uživatele využívá technologii, která nese označení „helical sensing matrix“ (HSM). Do kabelu je vpletena řada speciálních vodivých vláken, které dokáží rozpoznat, když se jich dotkne lidská ruka, a to v úhlu 360° (tedy po celém obvodu). Kabel navíc obsahuje i optická vlákna, která poskytují zpětnou vizuální vazbu.

Pro vytvoření a odlišení různých doteků využil Google data dobrovolníků, kteří byli požádáni, aby si s kabelem pohráli. Poté společnost vybrala několik základních typů doteků (např. mačkání, kroucení, sevření více prsty – tzv. do špetky, sevření do celé dlaně), na jejichž základě vytvořila strojový model učení, který je schopen mezi jednotlivými doteky rozlišovat, a podle toho vydat požadovaný příkaz.

Google přitom tvrdí, že software dokáže rozeznat nejrůznější gesta s přesností až 94 procent. Přestože jde o velmi slušné číslo, pro spotřební elektroniku je ještě příliš nízké. Dalším problémem je skutečnost, že pokud by například byl kabel využit ke sluchátkům, s velkou pravděpodobností by docházelo k vydání nechtěných příkazů po náhodném doteku.

I/O Braid je proto v současné době mnohem spíše pouze zajímavým projektem, Google se ale netají tím, že hledá způsoby, jak jej implementovat i do běžné spotřební elektroniky. Ještě zajímavější než dotykový kabel ke sluchátkům by přitom mohlo být jeho použití místo šňůrek na mikině, které by se připojovaly k telefonu a zajišťovaly ovládání hudebního přehrávače.

Zda se někdy skutečně dočkáme I/O Braid u spotřební elektroniky, je velkou otázkou. Rozhodně by to ale stálo za to.

Zdroj: theverge.com