Foto: Unsplash

Google představil systém umělé inteligence, který dokáže generovat hudbu libovolného žánru

Generování hudby pomocí umělé inteligence zajímá řadu velkých firem. Zajímavý projekt v této oblasti nyní představila také společnost Google. Systém MusicLM dokáže vytvářet hudbu libovolného žánru včetně textu. Nejedná se přitom o první generátor hudby využívající umělou inteligenci (společnost OpenAI přišla například s podobným projektem Jukebox).

Nástroj MusicLM doplněný o rozsáhlou tréninkovou databázi (která zahrnuje 280 000 hodin hudby) umožňuje vytvářet hudbu s překvapivou rozmanitostí a hloubkou. Umělá inteligence dokáže nejen kombinovat žánry a nástroje, ale také psát skladby pomocí abstraktních pojmů, které jsou pro „strojové myšlení“ běžně obtížně uchopitelné.

Pokud například prahnete po hybridu taneční hudby a reggaetonu s nadpozemskou melodií, která vyvolává pocit úžasu, MusicLM to dokáže. Technologie umí vytvořit melodie i na základě pouhého pobrukování, pískání či textového popisu. Umí také vytvářet DJ sety nebo soundtracky.

Nicméně podobně jako mnoho generátorů umělé inteligence má i MusicLM své mouchy. Některé skladby znějí podivně a vokály bývají nesrozumitelné. Občas také dochází k nesmyslnému opakování či řazení.

Pokud už se ale těšíte, že byste si podobný nástroj vyzkoušeli, musíme vás zklamat. Google totiž v dohledné době neplánuje MusicLM uvolnit pro širokou veřejnost, a to kvůli obavám z porušení autorských práv (zhruba jedno procento hudby totiž bylo zkopírováno přímo z tréninkových skladeb). Přestože otázky týkající se licencování AI hudby dosud nebyly uspokojivě zodpovězeny, Eric Sunray (který pracuje pro Asociaci hudebních vydavatelů) uvedl, že v AI hudbě se nachází stále příliš mnoho z již existujících skladeb, což znamená, že pravděpodobně porušují autorská práva.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.