Google představil způsob jak využít AI ke zvýšení produkce větrných elektráren

Společnost Google tento týden oznámila, že její dceřiná společnost DeepMind sídlící v Londýně vytvořila nástroj, jenž by měl zlepšit využití větrných elektráren a jejich energie. Jedná se o algoritmus postavený na bázi strojového učení, který předpovídá na základě předpovědí počasí míru produkce elektrické energie z větrných farem.

Podle vyjádření Googlu by tato predikce měla zvýšit „hodnotu“ větrné energie. Třicet šest hodin dopředu lze naplánovat, jaké maximální dodávky do sítě jednotlivé farmy dají a zvyšovat nebo snižovat jejich výkon, tak aby byl jejich přínos co nejvíce efektivní. Google říká, že v době testování nového algoritmu se mu podařilo zvýšit hodnotu větrné energie z testovaných farem až o dvacet procent.

Problém je, že samotný výraz hodnota větrné energie není příliš jasný a Google zatím nedodal metodiku, kterou by tento pojem měřil. Není tedy jasné, jestli jde o hodnotu spotřební nebo finanční.

Google pravděpodobně celý projekt testoval na americkém středozápadě, kde vlastní několik rozsáhlých větrných farem, které tam napájejí datová centra. Už v loňském roce Google uvedl, že se mu podařilo pokrýt sto procent svých energetických výdajů elektřinou generovanou obnovitelnými zdroji.

Nový program Googlu bude mít jistě využití v budoucnu, kdy budou větrné a solární elektrárny zapojené k velkým bateriím a díky algoritmům bude možné vypočítávat do jaké míry dojde k dobití článků a do jaké míry je možné čerpat z nich energii. Na větším území by takový systém s propojenou sítí čerpat energii z míst, kde budou v budoucnu příznivé podmínky pro dobíjení, a naopak šetřit tam, kde bude méně foukat nebo svítit slunce.

Zdroj: blog.google