Foto: Unsplash

Google se dohodl s kalifornskými zákonodárci na financování místního zpravodajství

Společnost Google se dohodla s kalifornskými zákonodárci na financování místního zpravodajství poté, co dříve protestovala proti navrhovanému zákonu, který by jí ukládal povinnost platit médiím. Podle podmínek dohody Google vyčlení desítky milionů dolarů do fondu na podporu místního zpravodajství a také do akceleračního programu pro umělou inteligenci.

Dohoda ukončuje několikaměsíční spor mezi zákonodárci a společností Google ohledně kalifornského zákona o podpoře žurnalistiky, který by vyžadoval, aby Google, Meta a další velké platformy platily kalifornským vydavatelům výměnou za odkazování na jejich webové stránky. Společnost Google se proti tomuto opatření, které bylo podobné zákonům přijatým v Kanadě a Austrálii, důrazně postavila.

Začátkem letošního roku Google zahájil ve státě krátkodobý test, v jehož rámci byly některým uživatelům v Kalifornii odstraněny odkazy na místní zpravodajství. Společnost také v tomto státě zastavila některé vlastní výdaje na místní zpravodajství.

Nyní, podle nové dohody, Google vloží nejméně 55 milionů dolarů do neziskové veřejné charitativní organizace sídlící na žurnalistické škole Kalifornské univerzity v Berkeley. Univerzita bude rozdělovat fond, který zahrnuje také nejméně 70 milionů dolarů od státu Kalifornie. Google se také zaváže, že během pěti let poskytne 50 milionů dolarů na blíže nespecifikované existující novinářské programy.

Součástí dohody je také financování Národního akcelerátoru inovací v oblasti umělé inteligence. Podrobnosti o tomto programu nejsou jasné, ale Cal Matters uvádí, že Google na tento program věnuje nejméně 17,5 milionu dolarů, který bude financovat experimenty s umělou inteligencí pro místní podniky a další organizace, včetně zpravodajských redakcí. Tento aspekt dohody, který je zatím v rámci dohody s Googlem v Kalifornii ojedinělý, by mohl být nakonec kontroverznější, protože by mohl prohloubit stávající napětí mezi vydavateli a společnostmi zabývajícími se umělou inteligencí.

Zdroj: engadget.com