Foto: PxHere

Google souhlasí s urovnáním žaloby v hodnotě 5 miliard dolarů, která ji obviňuje ze sledování uživatelů v režimu anonymního okna

V roce 2020 byla společnost Google obviněna ze sledování aktivit uživatelů prohlížeče Chrome, a to i při použití anonymního okna. Původně bylo po společnosti požadováno odškodné ve výši 5 miliard dolarů, nyní poté, co se nepodařilo Googlu žalobu zamítnout, souhlasí společnost s urovnání žaloby. Podle agentur Reuters a The Washington Post ani jedna ze stran nezveřejnila podrobnosti urovnání, ale prý se dohodly na podmínkách, které v únoru předloží soudu ke schválení.

Když žalobci podávali žalobu, tvrdili, že společnost Google používá ke sledování uživatelů klasické analytické nástroje prohlížeče. Podle žalobců společnost sledováním uživatele v režimu anonymního okna falešně vzbuzuje v lidech přesvědčení, že mohou kontrolovat informace, které jsou ochotni s ní sdílet. Mluvčí společnosti Google tehdy uvedl, že režim anonymního okna sice neukládá aktivitu uživatele v jeho zařízení, ale webové stránky mohou během relace stále shromažďovat jeho informace.

Žalobci v žalobě předložili interní e-maily, které údajně ukazují konverzace mezi vedoucími pracovníky společnosti Google, které dokazují, že společnost monitorovala používání anonymního okna za účelem prodeje reklam a sledování uživatelské aktivity. Ve své stížnosti obvinili společnost Google z porušení federálních zákonů o odposlechu a kalifornských zákonů o ochraně soukromí a požadovali až 5 000 USD (tj. přibližně 112 tisíc korun) za každého postiženého uživatele. Tvrdili, že postiženy byly pravděpodobně miliony lidí, kteří anonymní okno používali od roku 2016, což vysvětluje obrovské odškodné, které po společnosti žalobci požadovali.

Společnost Google pravděpodobně souhlasila s urovnáním za částku nižší než 5 miliard dolarů, podrobnosti o dohodě ale zatím nezveřejnila.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.