Foto: Unsplash

Google testuje lékařského chatbota s umělou inteligencí

Společnost Google testuje chatbota s umělou inteligencí Med-PaLM 2 na Mayo Clinic a v dalších zdravotnických zařízeních ve Spojených státech amerických, uvedl deník The Wall Street Journal. Technologie je založena na jazykovém modelu PaLM 2 (LLM), který stojí v základu chatbota Bard.

Na rozdíl od základního modelu byl Med-PaLM-2 vycvičen na otázkách z lékařských atestačních zkoušek a na sadě lékařských odborných ukázek. Díky tomu má chatbot odborné znalosti v oblasti zdravotnictví a podle zprávy dokáže provádět i složitější úkoly, jako je shrnutí odborných dokumentů nebo klasifikace výzkumných dat. Podle Googlu je Med-PaLM2 schopný argumentace, a dokonce dokáže generovat odpovědi, které respondenti upřednostňovali před odpověďmi od lidských lékařů.

Microsoft není pozadu a také se pustil do vývoje zdravotnického chatbota. Ten však bude využívat technologie ChatGPT společnosti OpenAI. Google rovněž pracuje na využití své umělé inteligence pro diagnostiku ultrazvukem a léčbu rakoviny. Jak Google, tak Microsoft slíbily, že zachovají důvěrné informace o pacientech, a uvedly, že své modely netrénují na reálných datech pacientů.

Google věří, že lékařský chatbot by mohl mít obrovskou hodnotu v zemích, kde mají lidé omezený přístup k lékařům. Přesto je tato technologie stále v rané fázi. „Nemám pocit, že by tato technologie byla dostatečně pokročilá na to, abych jí svěřil zdravotní péči o svou rodinu,“ řekl Greg Corrado, vedoucí ředitel výzkumu společnosti Google.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.