Google vybral vítěze aukcí alternativních vyhledávačů systému Android

Společnost Google čelila v minulých letech v Evropě nařčení, že zneužívá své postavení na trhu. Výsledkem soudního sporu byla rekordní pokuta 4,34 miliardy EUR a Google musel slíbit, že situaci v co možná nejkratší době napraví.

Hlavní problém byl podle výsledků šetření komise monopol na užití internetového vyhledávače v zařízeních se systémem Android, kterých je na trhu většina. Ta měla ve své nabídce předinstalovaný Google a ostatní vyhledávače sice bylo možné prostřednictvím internetového prohlížeče používat, cesta k nim však byla delší, a ne tak intuitivní.

Google se na základě rozhodnutí Evropské komise rozhodl a vypsal „aukci“ na další prohlížeče, které do systému Android v rámci telefonů prodávaných v na území Evropské unie integruje. Uživatelé si pak budou moci sami nastavit, jaký prohlížeč chtějí používat jako výchozí. Změna by měla nastat od března a dotkne se pouze nových telefonů s operačním systémem Android.

Jednotlivé vyhledávače se liší podle regionů. Bing! z dílny společnosti Microsoft bude nabízen jako alternativa ve Velké Británii. Nejčastěji zastoupenou alternativou je potom u nás nepříliš známý vyhledávač DuckDuckGo.

To však platí pouze na čtyři měsíce, během nichž Google uspořádá další kolo aukce a tento proces se bude opakovat. Gogole přitom umožní přístup do systému třem vyhledávačům s nejvyšší finanční nabídkou. Proti této praxi se ozvaly protesty, že pokud Google něčím zneužívá svojí pozici je to právě toto.

Kromě tří dalších vyhledávačů se v nabídce, jejíž pořadí je náhodně generované objeví také vyhledávače, jimž Google místo věnuje. Jedním z nich je například vyhledávač Ecosia jež věnuje část svých výdělků na sázení stromů v oblastech, jež čelí hromadnému odlesňování.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.