Google využíval aplikaci, která nabízela uživatelům možnost přenechat svá data za benefity

Jedna z předních zpráv technického světa včerejšího dne referovala o tom, že společnost Facebook využívala aplikaci, za jejíž použití platila teenagerům, a získávala díky ní přístup k jejich veškerým datům. Aplikace mimo jiné zneužívala možnost nastavení telefonů iPhone a porušovala tím zásady společnosti Apple.

A během odpoledne se ukázalo, že Facebook nebyl v této praxi jediný. Podobnou aplikaci pro majitele iPhonů využívala také společnost Google. Její „uživatele“ odměňovala nikoliv přímo penězi, jako tomu bylo v případě Facebooku, ale dárkovými poukázkami.

Aplikace využívala systém určený výhradně pro firemní použití, který informuje administrátora o tom, jaké internetové aktivity telefony jeho zaměstnanců vykazují. V podmínkách Apple uvádí, že veškeré jiné použití je porušením jeho zásad a aplikace byla okamžitě zablokována.

Aplikace společnosti Google se nazývá Screenwise Meter a je součástí rozsáhlejšího programu, který byl spuštěn v roce 2012. Kromě této aplikace využívala tento program speciální rozšíření pro prohlížeč Chrome a dokázal využívat data přímo z routeru. Screenwise byl přístupný všem zájemcům starším osmnácti let, ale v případě pobytu v domácnosti, kde program běžel se do něj mohli zapojit osoby od třinácti let.

Stejně jako v případě Facebooku se o aplikaci Googlu nedá tvrdit, že by porušovaly právo (kromě smluvních podmínek Applu), avšak etická rovina celé situace je pochybná. Apple už v případe Facebooku přistoupil k restriktivním opatřením a ohlásil, že společnosti Facebook odebere práva na distribuci a spouštění interních aplikací v rámci iOS. To by se mohlo dotknout například testovacích verzí aplikací Facebook nebo Instagram.

Google se za celou situaci omluvil s tím, že nechtěl poškodit zájmy Applu ani uživatelů samotných. Aplikaci krátce poté sám stáhl z nabídky a deaktivoval.

Zdroj: techcrunch.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.