Foto: Unsplash

Google žádá veřejnost, aby pomohla vycvičit umělou inteligenci k záchraně korálových útesů

Společnost Google vyzvala širokou veřejnost, aby se zapojila do pomoci zachránit korálové útesy. V rámci jejího nového projektu, na kterém spolupracuje s mořským biologem Stevem Simpsonem a mořskou ekoložkou Mary Shodipo, můžete pomoci vycvičit umělou inteligenci k rozpoznávání zvuků vodních živočichů, což by mělo vést k ochraně korálových útesů.

Korálové útesy na Zemi ubývají znepokojivým tempem v důsledku klimatických změn, nadměrného rybolovu a znečištění. Vyšší teplota vody způsobuje, že se z korálů uvolňují symbiotické řasy, které je činí náchylnějšími k onemocnění a úhynu. Zvyšující se hladina CO2 v atmosféře navíc okyseluje oceán, což útesy také poškozuje.

Nový experiment Google Arts & Culture má jednoduchý cíl: vyzvat kohokoli, kdo věnuje několik svých minut tomu, abyste rozeznal vysoké tóny praskání a šplouchání krmících se krevet od nižších tónů žbluňkání a zvuků ryb. Tyto nově nabyté znalosti společnost následně využije k vytvoření modelu umělé inteligence, který pomůže k ochraně přírody. Pokud se chcete zapojit, otevřete tento odkaz, poslouchejte (nejlépe se sluchátky) podvodní nahrávky pořízené podvodním mikrofonem a klepněte na tlačítko na obrazovce, když se domníváte, že slyšíte ryby. Pokud přispěje dostatečný počet lidí, data by měla pomoci proces automatizovat.

„Korálové útesy jsou překvapivě hlučná místa, ale tam, kde jsou poškozené nebo zatížené nadměrným lovem, jsou kvůli nedostatku mořského života tišší,“ vysvětlil Simpson. Nahrávek z podmořského světa je ale příliš mnoho na to, aby si je dokázal poslechnout jeden člověk nebo tým, proto Simpson vyzývá širokou veřejnost. Získaná data budou použita pro trénink umělé inteligence. Nahrávky jsou pořízeny na deseti útesech z Austrálie, Indonésie, Filipín, USA, Panamy a Švédska.

Vědci věří, že kromě zlepšení schopnosti monitorovat aktivitu mořských živočichů může projekt přispět k obnově korálových útesů. Zajímavé je, že přehrávání zvuků pomocí podvodních reproduktorů ze zdravých útesů na těch, které byly poškozeny, dokáže přilákat nové ryby a další podmořské druhy, což pomáhá k jejich obnově.

Pokud se rozhodnete do projektu přispět, zabere vám to jen pár minut, přičemž dobu strávenou poslechem pochopitelně můžete prodloužit. Připojit se můžete zde.

Zdroj: engadget.com