Foto: Grimes Wiki

Grimes vyzvala umělce, aby použili její hlas při tvorbě hudby pomocí AI

Kanadská synthpopová umělkyně Grimes prohlásila, že umělci využívající při své tvorbě umělou inteligenci mohou využívat její hlas bez obav o autorská práva nebo právní řešení. Za každou úspěšnou píseň vytvořenou umělou inteligencí, která použije její hlas, slibuje tvůrci 50procentní podíl na honoráři. Na Twitteru také tvůrcům výslovně sdělila, že je nečekají žádné postihy. „Myslím si, že je skvělé být spojena se strojem a líbí se mi myšlenka otevřených zdrojů veškerého umění a potlačení autorských práv,“ uvedla.

Prohlášení této hudebnice přichází v návaznosti na situaci, kdy streamovací platformy odstranily píseň generovanou umělou inteligencí, která využívala simulované hlasy Drakea a The Weeknda. Společnost Universal Music Group (UMG), která oba umělce zastupuje, vyzvala k odstranění poté, co skladba Heart on My Sleeve získala přes 15 milionů poslechů na TikToku a 600 000 na Spotify. UMG argumentovala tím, že využití hlasů jejích umělců je porušením autorského zákona.

Není to poprvé, co se Grimes vyjadřuje k umělé inteligenci podobným způsobem. Umělkyně například spolupracovala se startupem Endel zabývajícím se náladovou hudbou, aby v roce 2020 spustila aplikaci ukolébavek generovaných umělou inteligencí. Inspirovala ji k tomu snaha vytvořit vhodnější podmínky pro spánek jejího syna X Æ A-XII. Již v roce 2019 uvedla, že generativní umělá inteligence by mohla znamenat konec lidského umění, jelikož bude mnohem lepší než lidští tvůrci.

Po náhlém příchodu generativní umělé inteligence a jejím rychlém zdokonalování během minulého roku vyvolala tvorba obsahu pomocí AI řadu právních, etických a autorskoprávních bouří. Velmi pravděpodobně se ještě zhorší, než se společnost a autorské zákony dohodnou na nějakém konsensu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.