Foto: Pxfuel

Hackeři mohou zmanipulovat výsledek vyšetření na rakovinu, radiologové pak nepoznají falešné snímky

Hackerské útoky na nemocnice a databáze zahrnující údaje o zdraví osob jsou nemorální a nebezpečné. V této oblasti se proto vyplatí podobným situacím co nejvíce předcházet. Nová studie, kterou publikoval výzkumný tým z Pittsburské univerzity, přitom přinesla překvapivé zjištění – programy umělé inteligence, které kontrolují lékařské snímky na přítomnost rakoviny, mohou být vystaveny kybernetickým útokům. Výzkumníci totiž zjistili, že škodlivý počítačový program může přidat nebo odstranit důkazy rakoviny z mamografů, přičemž takto provedená změna oklame jak nástroj umělé inteligence, který snímky vyhodnocuje, tak i lidské radiology.

To by pochopitelně mohlo vést k nesprávné diagnóze. Program umělé inteligence, který pomáhá kontrolovat snímky z mamografu, by tak mohl vyhodnotit, že snímek je v pořádku, i v případě, že na něm známky rakoviny budou, nebo naopak, že je pacientka nemocná, i když je zdravá.

Zatím naštěstí není znám jediný případ, kdy by k takovým útokům ve skutečnosti došlo. Nicméně nová studie upozorňuje zdravotnické organizace, že na toto nebezpečí musí být připraveny. Útočníci se totiž na nemocnice a zdravotnická zařízení zaměřují stále častěji. Ačkoli jde prozatím zpravidla o odcizení citlivých údajů o pacientech, případně uzamčení přístupu k nim, za jejichž zpřístupnění hackeři požadují výkupné, odborníci se stále více obávají i přímých útoků na zdraví lidí. Bezpečnostní pracovníci například již dříve prokázali, že hackeři se mohou na dálku nabourat do inzulínových pump připojených k internetu a podávat nebezpečné dávky léků.

Pokud vás napadá otázka, proč by se hackeři zaměřovali na konkrétní osoby, odpovědí může být to, že by útočník mohl ovlivnit lékařské výsledky důležitých osob (například vysokých politiků), případně by si takto mohl pozměnit vlastní snímky, aby získal peníze od pojišťovny nebo se přihlásil k invalidnímu důchodu. Hackeři také mohou náhodně manipulovat se snímky a odmítat přestat s manipulací, dokud nemocnice nezaplatí výkupné.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.