Hackeři pravděpodobně získali přístup k citlivým údajům všech Američanů
Spojené státy řeší velký únik citlivých dat svých občanů. Podle serveru Bleeping Computer obsahuje únik dat 2,7 miliardy záznamů s osobními údaji o lidech v USA, jako jsou jména, čísla sociálního pojištění, případné přezdívky a všechny fyzické adresy, o nichž je známo, že na nich žili.
Data, která nejsou šifrovaná, byla pravděpodobně získána od zprostředkovatele s názvem National Public Data. Tato firma prý sestavuje profily jednotlivců získáváním informací z veřejných zdrojů a poté je prodává například pro účely prověřování minulosti a vyhledávání v trestním rejstříku. (Začátkem tohoto měsíce byla proti společnosti National Public Data podána hromadná žaloba kvůli narušování soukromí.)
V dubnu se hackerský kolektiv USDoD pokusil prodat 2,9 miliardy záznamů, o nichž tvrdil, že byly společnosti ukradeny a obsahovaly osobní údaje o všech obyvatelích USA, Spojeného království a Kanady. Skupina chtěla za celou 4TB databázi 3,5 milionu dolarů, ale od té doby unikly části dat nejrůznějším subjektům. Předchozí úniky obsahovaly telefonní čísla a e-mailové adresy, ale ty údajně nejsou součástí nejnovějšího úniku.
Údaje obsahují více záznamů o mnoha lidech. Výpis zahrnuje dva textové soubory o celkové velikosti 277 GB. Není sice možné, aby nějaký nezávislý orgán potvrdil, zda data obsahují záznamy o každém člověku v USA, ale jak upozorňuje Bleeping Computer, únik pravděpodobně skutečně nabízí informace o každém, kdo v zemi žije.
Negativními důsledky tohoto úniku můžou být podvody a krádeže identity. Velkým nebezpečím je také nárůst phishingových útoků, pomocí nichž se podvodníci snaží získat přístup k online účtům.
Zdroj: engadget.com