Hackeři ukradli při útoku na singapurskou zdravotní službu 1,5 mil. osobních záznamů

Singapur se stal obětí jednoho z největších kyberútoků svého druhu – hackeři se nabourali do tamější vládní zdravotní databáze a ukradli 1,5 mil. osobních záznamů. Postižena tak byla více než čtvrtina populace.

Odcizena byla data o pacientech, kteří navštívili kliniky městského státu mezi květnem roku 2015 a 4. červencem roku letošního. Útok byl podle úřadů velmi dobře naplánován a zacílen a zřejmě za ním nestojí příležitostní hackeři nebo kriminální gangy. Jak uvedla ve společném prohlášení ministerstva komunikací a informací a zdravotnictví, hlavním cílem kyberzločinců bylo získat osobní údaje o předsedovi vlády Lee Hsien Loonovi a lécích, které má předepsané.

Premiér na své facebookové stránce uvedl, že neví, co kyberútočníci hledali, možná se prý snažili „vyšťourat“ nějaké „temné státní tajemství“ o jeho zdraví nebo mu jen zkomplikovat život. Dodal, že pokud hledali právě to, museli být zklamáni, protože na jeho medikaci prý není nic „znepokojivého“.

Předseda vlády byl jednou ze 160 tisíc obětí, u nichž došlo k odcizení záznamů o ambulantní léčbě. U ostatních to byly údaje jako jméno, číslo občanských průkazů, adresa, pohlaví nebo datum narození. Podle prohlášení ministerstev jde o nejvážnější únik osobních dat v historii Singapuru. V tuto chvíli není známo, kdo je za útok zodpovědný, vyšetřování, které vede národní kyberbezpečnostní agentura a úřad IHiS (Integrated Health Information System) pokračuje.

O zdravotní údaje je v hackerské komunitě v poslední době velký zájem. Jak jsme před týdnem informovali, kyberzločinci kradou lékařské záznamy o živých i mrtvých pacientech ve velkém a nabízejí je na tržištích dark webu.

 

Zdroj: independent.co.uk