Foto: Unsplash

Hackeři vyřadili z provozu více než desítku webových stránek letišť v USA

Hackeři pravděpodobně pocházející z Ruska v pondělí dočasně vyřadili z provozu přibližně 14 veřejně přístupných webových stránek amerických letišť. Mezi nimi byly i webové stránky letišť LaGuardia, O’Hare a Los Angeles International Airport (LAX). Většina ze zasažených webových stránek je již opět v provozu.

Vysoce postavený představitel americké vlády uvedl, že řízení letového provozu, interní komunikace na letištích a další kritické operace nebyly ovlivněny. Nicméně cestující, kteří na webu hledali čekací doby na bezpečnostní kontroly nebo jiné informace, mohli mít podle ABC News nepříjemnosti. Mluvčí letiště LAX potvrdil, že “žádné vnitřní letištní systémy nebyly ohroženy a nedošlo k žádnému narušení provozu”.

Incident, který byl údajně důsledkem útoků typu DDoS (distributed denial of service), byl připsán proruské hackerské skupině Killnet. Předpokládá se však, že hackeři nejsou vládními aktéry. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se na tomto incidentu podílela ruská vláda, uvedl jeden z analytiků kybernetické bezpečnosti.

Hackerská skupina Killnet často zveřejňuje seznamy cílových webových stránek na svém Telegramovém kanálu a vyzývá své sledující, aby se k útokům připojili a pokusili se webové stránky narušit. V pondělí ráno skupina zveřejnila seznam webových stránek 49 letišť a dalších míst pro leteckou dopravu, z nichž většina se nacházela v USA.

Situaci monitoruje jak Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA), tak Úřad pro bezpečnost dopravy, uvádí CNN. CISA poznamenala, že nemá žádné obavy z narušení provozu letišť.

Zdroj: www.engadget.com