Hackeři z hnutí Hamás zasáhli do průběhu bitvy s Izraelem, ten podnikl vojenský protiútok v reálném čase

Izraelské obranné složky o víkendu oznámily, že se jim podařilo zastavit pokus o kybernetický útok ze strany hnutí Hamás. Zároveň také podnikly útok na budovu odkud byl pravděpodobně útok vedený. Podle vojenských odborníků se jedná o první použití fyzického násilí proti kybernetickému útoku v reálném čase.

Tento incident nebyl ojedinělí, ale lze jej zařadit do širšího kontextu víkendových událostí. Hamas během tří víkendových dní vypálil na Izrael 600 raket a Izraelské vojenské síly podnikly řadu útoků proti objektům v pásmu Gazy, jež podle jejich informací plnily vojenskou funkci. Obětí těchto událostí se stalo 27 Palestinců a čtyři Izraelští civilisté.

Během sobotních událostí se Hamás rozhodl zapojit do akce také tým hackerů. Jaký byl přesný cíl jejich snažení ani jedna ze stran nespecifikovala, server Times of Israel zveřejnil informaci, že primárním cílem bylo poškodit kvalitu života izraelských občanů. Mohlo se tedy jednat o útok na vodárnu nebo elektrickou přenosovou soustavu. Mluvčí Israel Defense Force (IFD) uvedl, že díky rychlé reakci a protiúderu nepředstavuje Hamás kybernetickou hrozbu.

Víkendové události jsou prvním zaznamenaným případem kdy se kyberútok stal součástí bitvy probíhající v reálném čase. V minulosti, především při střetech USA a ISIS se objevily kybernetické útoky těsně před nebo po vojenských incidentech, nikdy však v reálném čase.

Nastává také otázka, jestli reakce Izraele naplňuje princip mezinárodních humanitárních úmluv o tom, že reakce na útok musí být přiměřená. To je však na delší debatu. Víkendové události však ukazují, kam směřuje moderní válčení a je pravděpodobné, že v budoucnu bude hacking stále metodou, zapojenou do soudobých konfliktů.

Zdroj: reuters.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.