Hackeři zprovoznili na konzoli Switch Linux

Hackerské skupině fail0overflow se podařilo rozběhnout na konzoli Switch operační systém Linux, přesněji řečeno jednu z jeho nejstarších doposud vyvíjených distribucí Debian. Podle tvrzení hackerů exploit na čipu Tegra X1, který využili, nepůjde žádným budoucím firmwarem opravit.

Jsou si tím jisti proto, že slabina se nachází přímo v boot ROM procesoru. Když se konzole spustí, načte a provede příkazy kódu uloženého v paměti určené ke čtení (ROM – Read-Only Memory), přičemž tento kód obsahuje instrukce o bootovací proceduře. To znamená, že boot ROM je uložen v procesoru již při jeho výrobě a ani Nvidia, ani Nintendo nemohou informaci v něm dodatečně přepisovat. Když tedy Nintendo vydá nový softwarový update, aktualizace boot ROM nijak neovlivní. A jiným způsobem než zapnutím konzole se kód v boot RAM nenačte.

Jedinou možností, jak značně nepříjemnou situaci vyřešit, je podle webu techcrunch.com začít vyrábět nové čipy Tegra X1 a je pravděpodobné, že Nintendo v blízké době požádá Nvidii, aby tak učinila a nové konzole již nemohl nikdo takto „hacknout“. Nintendo se k záležitosti zatím nevyjádřilo.

Japonský herní obr si přitom byl bezpečností své konzole, jichž se od launche loni v březnu prodalo téměř 15 mil. kusů, jistý a do odhalování jejích potenciálních bezpečnostních slabin zapojil za finanční odměnu i veřejnost (jak to učinil např. i Apple v případě všech svých operačních systémů). Pokud se hackeři rozhodnou nenechat si „hack“ pro sebe, otevře se tím prostor pro možnost instalace různého softwaru přes instalační platformu Homebrew nebo „pirátění“ her.

Switch není jedinou konzolí, do které se poslední dobou nabourali hackeři. Jak jsme před nedávnem informovali, jiné skupině se podařilo díky staršímu firmwaru zprovoznit na PS4 některé hry určené pro PS2.

 

Zdroj: techcrunch.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.