Foto: se svolením Pixabay

Hackerská dvojice, která společnosti Bitfinex ukradla miliardy v kryptoměnách, přiznala vinu

Ilja Lichtenstein a Heather Morganová, dvojice, která byla loni zatčena za rozsáhlý hackerský útok na společnost Bitfinex v roce 2016, při němž byly zneužity miliardy dolarů v kryptoměnách, se u soudu přiznala k vině. Lichtenstein se přiznal, že k prolomení sítě kryptoměnové burzy použil několik pokročilých hackerských nástrojů a technik. Poté autorizoval 2 000 transakcí, kterými přesunul 119 754 bitcoinů do peněženek, které ovládal. Aby zahladil stopy, smazal prý přístupové údaje, logy a další digitální stopy, které by ho mohly prozradit. S přesunem a praním ukradených peněz mu pomáhala jeho manželka Morganová.

Pokud si vzpomínáte, ministerstvo spravedlnosti v době jejich zatčení zabavilo 95 000 ukradených bitcoinů. Tehdy měla tato zásoba digitálních mincí hodnotu neuvěřitelných 3,6 miliardy dolarů a jednalo se o největší finanční konfiskaci v historii úřadu. Úřadům se poté podařilo vystopovat další ukradené prostředky a získat zpět další kryptoměny v hodnotě 475 milionů dolarů.

Podle ministerstva spravedlnosti používali Lichtenstein a Morganová falešnou identitu, aby si založili online účty na darknetových trzích a kryptoměnových burzách. Bitcoiny distribuovali tak, že je převedli na jiné formy kryptoměn a uchovávali v kryptoměnových směnárnách. Tím ztížili jejich vystopování.

Lichtenstein se přiznal ke spiknutí za účelem praní špinavých peněz a může strávit až 20 let ve vězení. Morganová se mezitím přiznala k jednomu případu spiknutí za účelem praní špinavých peněz a k jednomu případu spiknutí za účelem podvodu na Spojených státech. Za každé z nich ji hrozí maximální trest odnětí svobody v délce pěti let.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.