Foto: Pixabay

Harvard a NVIDIA představily světu nový AI nástroj, který zkrátí dobu potřebnou ke čtení genomu

Vědecký tým ze společnosti NVIDIA a univerzity Harvardu hlásí velký pokrok v genetickém výzkumu. Podařilo se mu vyvinout novou sadu nástrojů založených na umělé inteligenci, které výrazně pomohou budoucnosti genetického výzkumu. Tyto nástroje dokáží zkoumat genomy jednobuněčných organizmů. Podle studie publikované v Nature Communications může sada nástrojů AtacWorks vyvodit závěr pro celý genom za pouhou půl hodinu, což je proces, který obvykle trvá něco málo přes dva dny. Vše je přitom založeno na výkonu grafických procesorů NVIDIA Tensor Core.

AtacWorks pracuje s ATAC-seq, zavedenou metodou navrženou k hledání otevřených oblastí v genomu zdravých a nemocných buněk. Jedná se o části DNA člověka, které slouží k aktivaci specifických funkcí (např. jater, krve nebo buněk kůže). Tento průzkum může poskytnout informace o tom, zda může mít daný člověk Alzheimerovu chorobu, některé druhy srdečních onemocnění nebo rakoviny.

Dosavadní metoda vyžadovala analýzu desítek tisíc buněk, kdežto ActWorks si vystačí pouze s několika desítkami. Výzkumníci také aplikovali AtacWorks na datový soubor kmenových buněk, které produkují červené a bílé krvinky, podtypy, které obvykle nelze studovat pomocí tradičních metod.

Při zavedení nové metody do běžných postupů dojde ke zrychlení celého procesu, který navíc bude i levnější a tudíž bezpečnější. Mohl by pomoci jak při včasné analýze, tak při výzkumu možností nových léčiv, protože umožní lépe zjistit, jak nemoc přesně funguje.

Zdroj: blogs.nvidia.com