Zdroj: blogs.nasa.gov

Historicky první posádkový let SpaceX zastavilo počasí, start byl odložen na sobotu

Včerejšek měl vstoupit do dějin kosmonautiky jako den, kdy se uskutečnil první let soukromé vesmírné společnosti s lidskou posádkou na palubě. Pouhých sedmnáct minut před plánovaným startem ale zazněl z velitelství mise pokyn k zastavení příprav, na vinně totiž bylo počasí. Dva astronauti na palubě Bob Behnken a Doug Hurley tak zasednou do kabiny Crew Dragon k druhému pokusu v sobotu nebo v neděli.

Největším problémem pro bezpečnost letu byla bouřková oblačnost v oblasti mysu Canaveral na Floridě. Elektricky nabité mraky jsou pro start nebezpečné, protože hrozí zasažení rakety bleskem a poškození citlivých přístrojů. Přesná předpověď říkala, že by se situace měla uklidnit deset minut po skončení plánovaného startovního okna, to už však bylo pozdě. Na odložení letu se shodli zástupci společnosti SpaceX i NASA.

Odvolání startů kvůli nepříznivému počasí několik minut před startem není na mysu Canaveral neobvyklé. Hlavní příčinou je rychle se měnící počasí nad centrální částí státu Florida. Nejčastějším důvodem zmařených startů je vítr a nebezpečný typ mraků.

Pro USA je tento let velmi důležitý a symbolický. Poslední astronaut se v rámci domácího vesmírného programu do vesmíru dostal v roce 2011. Od té doby musí NASA využívat služby Ruska. Let SpaceX tak znamená návrat kosmonautiky na území USA po devíti letech. Let měl být také první zatěžkávací zkouškou pro kabinu Crew Dragon, která by v budoucnu mohla kromě kosmonautů vozit na oběžnou dráhu Země také turisty. Tato kabina má prostor až pro sedm lidí.

Zdroj: nytimes.com