Hlas Stephena Hawkinga cestuje vesmírem, jeho cílem je černá díra

Hlas slavného fyzika Stephena Hawkinga, který zemřel v březnu ve věku 76 let, byl vyslán do vesmíru a směřuje do černé díry. Jeho hlas je součástí pro tuto příležitost speciálně složené  skladby známého řeckého skladatele Vangelise. Skladba má délku zhruba šest a půl minuty a Hawkingův hlas je slyšet přibližně v její polovině.

Nahrávka byla vyslána ze španělského satelitu Cebreros (s výkonnou anténou o průměru 35 m), provozovaného Evropskou kosmickou agenturou (ESA), v době, kdy se konal obřad pohřbívání Hawkingova popela ve Westminsterském opatství. „Je to krásné a symbolické gesto, které vytváří propojení mezi přítomností našeho otce na této planetě, jeho přáním dostat se do vesmíru a zkoumáním vesmíru v jeho mysli,“ uvedla v prohlášení jeho dcera Lucy.

Konkrétně hlas cestuje k černé díře označované jako 1A 0620-00. Není náhodou, že letí právě do černé díry  – černé díry totiž patřily mezi stěžejní témata jeho výzkumu vesmíru a formuloval o nich např. slavnou teorii nazývanou Hawkingovo záření. „Je fascinující a zároveň dojemné si představit, že hlas Stephena Hawkinga společně s Vangelisovou skladbou dorazí za přibližně 3500 let k černé díře, kde jej zmrazí horizont událostí,“ řekl ředitel ESA pro vědu Günther Hasinger.

Obřadu ve Westminsterském opatství se zúčastnilo mnoho osobností působících v oblasti výzkumu vesmíru, např. astronaut Tim Peake, kosmolog a astrofyzik Martin Reese či laureát Nobelovy ceny za fyziku Kip Thorne. Přítomen byl i herec Benedikt Cumberbatch, který Hawkinga ztvárnil v životopisném snímku Hawking z roku 2004.

 

Zdroj: mashable.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.