Foto: se svolením Apple

Hlavní klady a zápory tabletu iPad mini 2021

Apple se letos pochlubil v pořadí již třetí generací svého iPadu mini. Čím tato novinka vybočuje z řady svých předchůdců? A má nějaké slabiny? Pokud vás tento kompaktní tablet zajímá, nebo na něj máte dokonce zálusk, rozhodně čtěte dál. Připravili jsme si pro vás krátký přehled hlavních pro i proti, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Čím iPad mini 2021 vyniká oproti předchozím generacím?

Již na první pohled je patrné, že letošní iPad mini doznal velkých změn, co se designu týče. Ten okopíroval do velké míry od svých větších bratranců iPadu Pro a iPadu Air. Tato inspirace se projevila zejména v hranatém designu se zakulacenými rohy.

Další změnou, která by při porovnání letošního modelu a přechozích generací, měla být patrná na první pohled, je o něco větší displej – konkrétně se může pochlubit úhlopříčkou 8,3 palce (oproti předchozím 7,9 palcům).

Nepříjemnou zprávou je vyšší cena, nicméně ta je do velké míry vyvážena dalšími pozitivy, mezi něž patří zejména velmi slušný výkon, který je dán použitím čipsetu A15 Bionic s 64bitovou architekturou a například stejně jako iPhone 13 Pro má také iPad mini šest procesorových jader a pět grafických jader. Celkový výkon je 15,8 TOPS. Podle vyjádření společnosti Apple by mělo jít o vůbec nejrychlejší grafický čip na trhu. Operační paměť nabízí 4 GB, přičemž interní lze zvolit buď 64 GB, nebo 256 GB.

Vylepšení se dočkal i fotoaparát. Ačkoli počet zůstal stejný, narostla hodnota rozlišení – oba objektivy proto nabízejí 12 Mpx. Zadní širokoúhlý objektiv má světelnost f/1.8, chlubí se podporou HDR a možností natáčet ve 4K při 24–60 FPS. Přední ultraširokoúhlý fotoaparát má světelnost F/ 2.4, zorné pole je 122 stupňů a pochlubit se může například i centrováním obrazu.

Skvělou zprávou je také možnost pořídit si toto zařízení s podporou 5G sítí.

Kde má iPad mini rezervy?

Nicméně pokud mluvíme o pozitivech, rozhodně bychom měli zmínit i limity, které tento kompaktní tablet má. Přestože například nabízí skvěle funkční Touch ID, trochu zamrzí, že uživatel nemůže využít i funkci odemykání obličejem (Face ID), a to zejména vzhledem k tomu, že touto funkcí disponuje například i starší iPhone 11.

Co se týče displeje, i v tomto ohledu se Apple příliš nepřekonal. iPad mini nabízí v podstatě standard, na který jsme u těchto zařízení již zvyklí, ale nepřichází s ničím novým. Jas 500 nitů je běžnou realitou, která neurazí, ale (zejména na přímém slunci) ani nepotěší. O něco slabší je také rozlišení (2266×1488 pixelů), což sice nemusí někdo vůbec postřehnout, nicméně obraz není tak jemný, jako na zařízeních, které se mohou pochlubit vyšším rozlišením.

Lepší by mohla být také výdrž. Tablet disponuje baterií, jejíž kapacita stačí na zhruba 5 hodin přehrávání videa na YouTube, 8 hodin práce s náročnějšími aplikacemi či na zhruba 10 hodin surfování po internetu.

Jaký je závěr?

iPad mini je určen zejména pro ty uživatele, kteří si chtějí pořídit malý a kompaktní tablet a spokojí se s kompromisy (tedy nezískají top kvalitu ve všech ohledech). Náročnější uživatelé by nicméně měli sáhnout po větších modelech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.