Foto: Pixabay

Hodnota bitcoinu klesla od svého listopadového maxima o 50 %

Podle údajů kryptoměnové burzy Coinbase hodnota bitcoinu o víkendu dále klesala, propadla se až pod 34 tisíc dolarů, tedy pod zhruba 810 tisíc českých korun. Během dnešního dne pak dokonce pod 800 tisíc českých korun. Největší světová kryptoměna se od svého vrcholu v listopadu loňského roku propadla již o 50 %.

Bitcoin tvoří přibližně třetinu trhu s kryptoměnami s celkovou hodnotou téměř 640 miliard dolarů. Hodnota druhé největší kryptoměny na světě, etherea, rovněž klesla za poslední týden o více než 10 %.

Přestože většina roku 2022 byla pro trh s kryptoměnami relativně klidná, volatilní obchodování s digitálními aktivy nebylo v předchozích letech až tak neobvyklé. Obchodování dlouhá léta dominovali individuální investoři, v poslední době však trh zaznamenal příliv profesionálních investorů, jako jsou hedgeové fondy a finanční manažeři. Vzhledem k tomu, že s digitálními aktivy obchoduje více tradičních investorů, kopírují kryptoměny stále více pohyby světových akciových trhů.

Minulý týden centrální banky po celém světě, včetně USA, Velké Británie a Austrálie, zvýšily úrokové sazby ve snaze bojovat s rostoucími cenami. Americký Federální rezervní systém zvýšil svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu, což znamenalo největší zvýšení sazeb za více než 20 let. To u některých investorů vyvolalo další obavy, že inflace a vyšší náklady na půjčky by mohly mít zásadní dopad na globální hospodářský růst. Investoři se také obávají dopadů války na Ukrajině na světovou ekonomiku.

Mezitím se v posledním roce stal Bitcoin zákonným platidlem ve dvou zemích, Salvadoru a Středoafrické republice.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.