Foto: Unsplash

Hollywoodští scenáristé stávkují, chtějí i omezení umělé inteligence

Sdružení amerických scenáristů (Writers Guild of America, WGA) vyzvalo ke stávce, a to především kvůli produkci na streamovacích platformách a umělé inteligenci. Stávka začala dnes. Sdružení vadí, že filmová studia těží z takzvané zakázkové ekonomiky (gig economy), která je postavena na krátkodobých a flexibilních pracovních smlouvách a nevede k tvorbě míst pro stálé zaměstnance. Proti WGA stojí Aliance filmových a televizních producentů (AMPTP), která uvedla, že WGA není ochotna přistoupit na kompromis v klíčových otázkách, jako je povinné obsazování pozic.

Důsledky selhání jednání se projeví okamžitě: ode dneška budou ukončeny talk show jako The Late Show with Stephen Colbert a Jimmy Kimmel Live! Stávka také zmrazí filmovou a televizní produkci, což se dotkne produkčních center v městech jako Los Angeles, New York a Atlanta. Prezident společnosti FilmLA Paul Audley řekl časopisu Variety, že pracovní situace již zpozdila začátek některých pořadů. Poslední stávka scenáristů proběhla v listopadu 2007 a trvala 100 dní.

Obě strany prohlásily, že jsou ochotny pokračovat ve vyjednávání, ale zdá se, že v některých otázkách se nemohou shodnout. Hlavními spornými body jsou podle AMPTP požadavky WGA na minimální počet televizních scenáristů na jeden pořad (6 až 12 scénáristů) a na zaručený minimální počet týdnů zaměstnání za sezónu (10 až 52 týdnů). Studia oba návrhy WGA odmítla a nepředložila žádné protinávrhy.

Mezi další sporné body patří požadavek WGA na odměny za streamování, které by zohledňovaly úspěšnost pořadů. WGA rovněž požadovala zvýšení minimálních honorářů až o 6 %, přičemž AMPTP nabízela maximálně 4 %. WGA také žádá regulaci umělé inteligence a navrhuje, aby nemohla psát nebo přepisovat textové předlohy nebo být používána jako zdrojový materiál. Ani na tento požadavek ale AMPTP nechtěla přistoupit.

Zdroj: www.engadget.com