Honda představila robota – záchranáře

Japonská společnost Honda představila nový prototyp robota – záchranáře, jehož úkolem je pomáhat v případě katastrof. Jeho název je E2-DR a uveden byl na mezinárodní konferenci o inteligentních robotech a systémech v kanadském Vancouveru. Vývoj robota začal před dvěma lety a současný prototyp ukazuje technologie a schopnosti, které doposud zvládá.

Protože je určen pro práci v extrémně těžkých a nepředvídatelných podmínkách je nutným předpokladem jeho flexibilita, síla a vodotěsnost. Jeho konstrukce je navržená tak, aby se dokázal pohybovat v malých prostorech, uměl překonávat překážky a nedělal mu problém vertikální pohyb.

E2-DR má z praktického hlediska humanoidní vzhled. Má dvě ruce, nohy a hlavu s množstvím senzorů a kamerou. V oblasti pánve se může otáček o 180° a jeho ruce mají schopnost něco uchopit, díky tomu může robot chodit po schodech s přidržováním zábradlí a zvládne lézt po žebříku nahoru i dolů. Do budoucna se počítá, že by uměl také manipulovat s bezdrátovými nástroji, takže jemná motorika je u něj velmi důležitá.

Rychlost jeho chůze je 2 km/h, dokáže překračovat ležící překážky, chodit bokem, aby se tak dostal skrz užší prostory, nebo chodit po čtyřech v nižších místech nebo v případě nerovného povrchu. Díky vynikající stabilitě umí přejít i 20 cm širokou trubku.

Výška E2-DR je 168 cm, váží 85 kg a je jen 25 cm tlustý, díky čemuž se bez problémů dostane do škvíry o šířce 30 cm. Díky 1000 Wh baterii dokáže pracovat až 90 minut v kuse. Na těle má několik kamer, laserových dálkoměrů a dalších měřících zařízení. Kamery jsou kromě hlavy umístěné také v obou rukou, aby s nimi bylo možné přesně manipulovat.

Na vývoji E2-DR Honda stále pracuje a zatím neuvedla, kdy by měl být kompletně hotový.

Zdroj: spectrum.ieee.org, theverge.com

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.