Foto: se svolením HP

HP představilo stavebního robota, který přenáší plány přímo na podlahu staveniště

Společnost HP představila robota, který by mohl brzy pomoci při práci stavebním dělníkům, kteří by díky němu mohli trávit více času stavbou a méně samotnou přípravou staveniště. Jde o stavebního robota SitePrint, který umí tisknout stavební plány přímo na povrchy staveniště. S pomocí tabletu pro dálkové ovládání a cloudových nástrojů dokáže stroj načrtnout stěny, dveře a další prvky bez potřeby většího zásahu lidských zaměstnanců. Navíc se při práci sám umí vyhnout nečekaným překážkám, včetně děr a propadlišť.

Společnost tvrdí, že robot dokáže dokončit zadání za zlomek času, který na stejnou práci potřebují lidé. Nicméně je jasné, že se množství potřebného času bude lišit podle složitosti projekt od projektu.

Robot disponuje dvěma bateriemi, z nichž každá nabízí dostatek energie až na čtyři hodiny tisku. SitePrint dokáže tisknout na povrchy jako je beton, překližka či terazzo (umělý kámen), tedy dokonce i na drsné povrchy. Navíc si lze vybrat mezi několika inkousty, které na povrchu vydrží několik dní nebo měsíců, aby vyhověly časovému plánu dané zakázky.

Společnost HP poskytla robota SitePrint severoamerickým společnostem již tento měsíc v rámci programu předběžného přístupu. Uvedení na trh v plném rozsahu se očekává někdy v průběhu roku 2023. Hardware již byl testován na projektech od letišť až po nemocnice.

Ačkoli vyvstává obava, že by SitePrint mohl vzít práci běžným lidským zaměstnancům (robot totiž ke své práci potřebuje jen jednoho operátora oproti dvěma či třem běžným lidským zaměstnancům, kteří jsou obvykle potřeba pro ruční přenesení plánů), v současné době se stavebnictví potýká s nedostatkem pracovních sil. Jeho nasazení by tedy naopak mohlo pomoci tým vhodně doplnit.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.